بستن
تاریخچه جستجو
   فیلتر
   کشور سازنده: همه
   فقط HD

   سناتور Senator

   86 % (311)
   5/10
   کارگردان: مهدی صباغ زاده
   یک ساعت و 47 دقیقه - اکشن - هیجان انگیز - محصول ایران - 1362

   سایر عوامل فیلم سناتور

   نقد‌های فیلم سناتور

   • سناتور فیلمی به کارگردانی مهدی صباغ زاده است. این فیلم محصول کشور ایران و تولید سال ۱۳۶۲ و پرفروش ترین فیلم سال ۱۳۶۳ سینمای ایران می باشد
    سناتور یكی از فیلمهای پرطرفدار در سال ۱۳۶۴ بود كه به موضوع مواد مخدر و نقش دربار و سناتورها در توزیع آن بین جوانان می پرداخت . این فیلم به كارگردانی مهدی صباغزاده و با بازیگری فرامرز قریبیان ، بیژن امكانیان ، عنایت بخشی ، مظفر سلطانی ، سعید نیوندی ، حسین ملكی و دیگر بازیگران نام آشنای سینما ساخته و اكران گردید . فیلمنامه را فریدون جیرانی نوشته بود و مدیریت فیلمبرداری اثر هم بر عهده رضا بانكی بود . از نكات قابل توجه موسیقی زیبای فیلم كاری از مجید انتظامی بود كه به فضای داستان كمك زیادی كرد.
    خلاصه فیلم سناتور بر این منوال است که استوار حقگو (با بازی فرامرز قریبیان)مقدار زیادی هروئین را که در کامیونی جاسازی شده است، کشف می کند. علی حقیقت، راننده کامیون، از وجود هروئین ها اظهار بی اطلاعی می کند. با اطلاعاتی که علی در اختیار استوار حقگو می گذارد استوار در می یابد که شبکه ورود و توزیع هروئین را سناتوری انتصابی رهبری می کند. او ماجرا را به اداره آگاهی و شهربانی اطلاع می دهد، اما آنها از پیگیری ماجرا طفره می روند. استوار حقگو تنها راه چاره را در این می بیند که سناتور را با شلیک گلوله به قتل برساند، و در سمیناری، که برای بحث در باره زیان اعتیاد برگزار شده، سناتور را از پا در می آورد.
    علاوه بر سوء استفاده ها و اختلاس های مالی در نظام سیاسی پهلوی آن هم در دربار و در حد امرای ارتش، یکی از مسائل حیرت انگیز این دوران، دخالت های دربار شاه در امور مربوط به مواد مخدر بود. به محمود رضا یکی از برادران شاه اجازه داده شده بود در امر کشت تریاک و برداشت محصول آن فعالیت داشته باشد. همه ساله محمود رضا به بهانه اینکه محصول تریاک خوب نبود مقدار زیادی از تریاک های بدست آمده را برای خود نگه می داشت و بعدا آن را به قیمت هنگفت در بازار سیاه به فروش می رساند.
    حمایت شاه و آزاد سازی یکی از نزدیکانش که به جرم قاچاق مواد مخدر در سوئیس زندانی بود از جمله مسائلی است که در روشنگری اذهان مردم در حمایت شاه از باند قاچاق مواد مخدر مؤثر بود مردم از این مساله حیرت زده شده بودند که چطور قاچاقچی های خرده پای بدبخت به دستور شاه تیرباران می شوند ولی همین شاه دوست خود را که به جرم قاچاق مواد مخدر در سوئیس بازداشت شده از محاکمه و زندان می رهاند؟
    علاوه بر سوء استفاده مالی و دخالت دربار در قاچاق مواد مخدر، اکثر اعضای خانواده سلطنتی و مقامات سطح بالای کشور به گونه ای زندگی می کردند که می توان گفت هیچ گونه تناسبی با دستورات مذهب رسمی کشور که بیش از ۹۹ درصد از جمعیت مردم ایران به آن اعتقاد داشتند مطابقت نداشت.
    فیلم سناتور به خوبی فساد سران و سناتور های رده بالای آن زمان را با بازی تاثیر گذار فرامرز قریبیان به تصویر می کشد.او که می فهمد سیستم فاسد است به مانند فیلم هفت دیوید فینچر ،دست به محاکمه شخصی می زند و سناتور را در یکی از سخنرانی های ضد مواد مخدر از پا در می آورد

    فرامرز قریبیان در سال ۱۳۲۰ در تهران زاده شد. دارای تحصیلات ناتمام در رشته بازیگری مدرسه ویژوال آرت آمریکا است. وی فعالیت سینمایی را با دستیاری کارگردان و ایفای نقش کوتاهی در فیلم بیگانه بیا ساخته مسعود کیمیایی در سال ۱۳۴۷ آغاز کرد. سپس به دلیل مسافرت به خارج از کشور چند سالی از سینما دور بود. در سال ۱۳۵۱ بار دیگر در فیلمی از مسعود کیمیایی به نام خاک بازی کرد و بازی خوب و روانش در فیلم گوزنها در کنار بازی قدرتمندانه بهروز وثوقی، نام او را سر زبانها انداخت. پس از انقلاب و در دهه شصت در فیلمهای بسیاری بازی کرد و موفق شد از جشنواره ششم فیلم فجر جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در فیلم ترن دریافت کند. او در ضمن در سال ۱۳۶۵ طعم کارگردانی را هم با فیلم قابل قبول جدال در تاسوکی چشیده است.
    در اوایل دهه هفتاد و در سال ۱۳۷۰ پس از ۱۵ سال بار دیگر در فیلمی از مسعود کیمیایی بازی کرد: ردپای گرگ؛ یک بازی ماندگار در فیلمی ماندگار. اما فرامرز قریبیان مزد بازی خوبش در این فیلم را از جشنواره یازدهم فیلم فجر بخاطر بازی در فیلم بندر مه آلود گرفت.
    قریبیان در سال ۱۳۷۴ دومین فیلم خود را کارگردانی کرد. قانون یک فیلم پلیسی معمولی بود که برای قریبیان امتیازی به حساب نمی آمد. اما قریبیان توانایی هایش در امر کارگردانی را در سال ۱۳۷۸ و با فیلم چشمهایش به همگان ثابت کرد. فیلمی شسته رفته با فصلهایی ماندگار با نگاه به داستان داش آکل صادق هدایت.
    فرامرز قریبیان سومین سیمرغ بلورینش در جشنواره هجدهم فیلم فجر را برای بازی در مرد بارانی بدست آورد

   دیدگاه‌های سناتور

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات تلویکا ابتدا باید وارد شوید.