بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت سیزدهم: نام آوران دیروز، امروز، فردا (2/2)
     رایگان

     سلام دوستای خوبم تو این قسمت قراره باهم ادامه متن درس نام آوران دیروز، امروز، فردا رو بخونیم. با چهره های رشید و دلاور دوران هشت سال دفاع مقدّس تا دانشمندان و شهدای علمی و فناوری هسته ای مانند شهید مصطفی احمدی روشن، شهید حسن تهرانی مقدّم، شهید مسعود علی محمّدی، شهید داریوش رضایی نژاد و شهید مجید شهریاری بیشتر آشنا بشیم. بعد از اون باهم قصّه جالب پرواز روباه رو می شنویم و درباره علائم نگارشی صحبت کنیم.*** این بحث در صفحه های ۷2 ، 73 و ۷5 از کتاب درسی آمده است***

     دانلود فصل 2 قسمت 13
    • قسمت چهاردهم: سرای امید
     رایگان

     شما چقدر موسیقی گوش میدید؟ چقدر اهل شعر خوندن هستید؟ موسیقی و شعر خوب، می تونه حال ما رو خوب کنه، البته نه از این موسیقی های گوش خراش که اعصاب آدم رو به هم می ریزه. اینبار قراره با شعر "سرای امید" هوشنگ ابتهاج، سری بزنیم به دنیای سرودهای گوش نواز و در ادامه ش ببینیم تو درس دهم چه خبره!***در این قسمت به بررسی صفحه های 76 و 77 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 14
    • قسمت پانزدهم: نام نیکو

     دربارۀ نقاش معاصر محمود فرشچیان و دلایل توفیق او در زمینۀ طراحی و نقاشی چیزی می دونین؟ حتما اسم تابلوی عصر عاشورا رو شنیدین.***در این قسمت به بررسی صفحه های 78 تا 81 کتاب درسی خواهیم پرداخت.***

     دانلود فصل 2 قسمت 15
    • قسمت شانزدهم: نقش خردمندان

     چه قدر با دانشمندان بزرگی مثل خواجه نصیر الدین طوسی، خواجه نظام الملک طوسی و آثارشون در تاریخ آشناییید؟ این بار قراره با این اشخاص که در حفظ فرهنگ ایرانی نقش مهمی داشتند آشنا بشیم و در ادامه یاد بگیریم که واژه های هم معنا چی هستند، کاربردشون چیه و چطوری میتونیم انتخاب شون کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 83 تا 87 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 16
    • قسمت هفدهم: فردوسی فرزند ایران

     حتما باید تا الان اسم زال و سام رو از شاهنامه شنیده باشین، این قسمت به خوندن داستان زال و سام از شاهنامه ی فردوسی و بعدهم به درس بخش مهم جمله یعنی "فعل" می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 91 تا 95 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 17
    • قسمت هجدهم: بوعلی و بانگ گاو

     یک داستان از کتاب چهارمقاله ی نظامی عروضی می خوایم بخونیم که درباره ی بوعلی سینا، فیلسوف و پزشک و بهتره بگم همه چی دان ایرانی ست. داستان درباره ی یکی از بزرگان زمان بوعلی سیناست که گاو شده بود.....!!! موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 96 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 18
    • قسمت نوزدهم: روزی که باران می بارید

     این قسمت می خوایم درباره ی داستان که البته کمی تغییر کرده از محمد میرکیانی به نام روزی که باران می بارید صحبت کنیم و با آرایه ی تشبیه بیشتر آشنا بشیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 98 تا 102 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 19
    • قسمت بیستم: شجاعت

     شجاعت یعنی چی؟ همین که نترسیم یعنی شجاعیم و یا این که یه وقتایی شجاعت تو درست ترسیدن معنی می شه؟ چه شجاعتی خوبه چی بد؟ شجاعت اخلاقی چیه ؟ این قسمت درس شجاعت از کتاب درسی رو می خونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 104تا 109کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 20
    • قسمت بیست و یکم: گسترش واژه، شعر بال در بال پرستوها، شجاعت

     تو این قسمت شعر بال در بال پرستو ها رو می خونیم و یاد می گیریم چطوری با استفاده از اسم ها و صفات ترکیب های جدید ساخته می شه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 104 تا 109 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 21
    • قسمت بیست و دوم: کاجستان

     تا حالا به رفاقت دوتا درخت کاج فکر کردین، امروز شعری رو با هم می خونیم از محمد جواد محبت در مورد دوستی دو تا درخت کاج که تو کتاب درسیتون هست و نسخه قدیمی همین شعر که توش این دوتا درخت زیاد باهم رفیق نبودن هم براتون میخونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 111 تا 113 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 22
    • قسمت بیست و سوم: واژه آموزی

     گاهی وقتا تو جمله ها از کلمه های «چو» و «چون» استفاده می شه، نمیدونم می دونید معنی این کلمه ها چیه و چه وقت هایی باید از این کلمه ها استفاده کنیم یا نه، یا اینکه می دونید هر کدام از این کلمه ها به چند معنی مختلف به کار برده می شن، خب تو این درس با «چو» و «چون» و تفاوت های اون ها آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 113 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 23
    • قسمت بیست و چهارم: حکایت حکمت

     تو این درس حکایتی از سعدی به اسم حکمت می خونیم که درباره ی قدر چیزایی که داریم رو بدونیم ولی خب خیلی وقتا فراموش می کنیم و قدر نمی دونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 120 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 24
    • قسمت بیست و پنجم: وقتی بوعلی، کودک بود

     تو این قسمت درس شانزدهم کتاب درسی که به یکی از ماجراهای زندگی بوعلی سینا حکیم و دانشمند بزرگ اسلام و ایرانه می پردازیم، کلمه های سختشو معنی می کنیم و دربارش حرف می زنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 122 تا 125 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: چشمه و سنگ

     تو این قسمت شعر زیبایی از استاد محمدتقی بهار به اسم چشمه و سنگ، که ماجرای چشمه ایست که تو راه خودش با سنگ بزرگی رو به رو می شه که راهشو بسته. تو این درس این شعرو معنی می کنیم و نکته های سختشو با هم یاد می گیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 128 و 129 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: کار و تلاش

     این قسمت یکی دیگه از مناظره های زیبای پروین اعتصامی رو می خونیم که بین مورچه و حضرت سلیمان درگرفته. تو این درس به اهمیت کار و تلاش و پایمردی پرداخته شده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 130 تا 132 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: واژه آموزی (درس آخر)

     این قسمت درباره ی تفاوت های قرار گرفتن جای اجزای جمله ها تو جمله های معمولی و شعره، اینکه تو شعرها برای ایجاد نظم و آهنگی خاص، جای اجزاء در جمله تغییر می کنه. در آخر هم دو تا متن از مولانا می خونیم و باهم کتاب درسیو تموم می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 132 تا 140 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 28

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید