بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت سیزدهم: جبّار باغچه بان
     رایگان

     امروز می خوایم با یه آدم خیلی بزرگ که دنیا رو برای خیلی از آدم ها تبدیل به جای بهتری برای زندگی کرد، آشنا شیم. بله، منظورم آقای جبّار باغچه بانه. بعد از آن با هم سراغ مهم ترین رکن جمله، یعنی فعل و نبودنش باعث نامفهوم شدن جملات می شود.***در این قسمت به بررسی صفحه 80 تا 85 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 13
    • قسمت چهاردهم: باغچه ی اطفال

     تو درس جدید میفهمیم چطور شد که باغچه بان قصه ی ما تصمیم به تاسیس اولین مدرسه ی ناشنوایان گرفت. و در ادامه شعر زیبای "علی ای همای رحمت" رو با هم میخونیم و با یه شاعر بزرگ آشنا میشیم. بزنید بریم که قراره کلی بهمون خوش بگذره.*** در این قسمت به بررسی صفحه های 82 تا 87 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 14
    • قسمت پانزدهم: فرمانده دل ها

     در مورد زندگینامۀ شهید حسین خرازی هست و دلاوری هاش رو در جنگ هشت سالۀ ایران و عراق و خصوصاً عملیات نجات خرمشهر چی میدونین؟ ***در این قسمت به بررسی صفحه های 88 تا 91 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 15
    • قسمت شانزدهم: فرشته ی یک کودک

     تو این قسمت با ساختن ترکیب هایی مثل تسخیر ناپذیر آشنا می شیم و داستان کوتاه "فرشته ی یک کودک " رو از کتاب درسی پایه چهارم باهم رو خوانی میکنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ها ی 92 تا 93 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 16
    • قسمت هفدهم: شعر

     احتمالا اسم قیصر امین پور رو زیاد شنیدین، امروز یه شعر از این شاعر به نام "یک اتفاق ساده" رو می خونیم و نکته هاشو یاد می گیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 94 تا 97 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 17
    • قسمت هجدهم: دوست بچه های خوب (بخوان و بیندیش)

     تا حالا چندتا کتاب خوندی؟ تعدادشو می دونی؟ یک عالمه داستان های خوب و قشنگ وجود داره که چون ممکنه برای بچه ها خوندنشون سخت باشه خیلی ها سراغش نرفتن ولی یک نفر تو 35 سالگیش تصمیم گرفت یک کار خیلی بزرگی بکنه اونم این که این داستان هارو به زبون ساده تری دربیاره و بنویسه برای بچه ها و اسمشون رو بذاره قصه های خوب برای بچه های خوب و اسم اون یه نفر، آقای مهدی آذر یزدی هستش. خب حالا از این ها بگذریم تا حالا شده تو مکان های عمومی کسی کنارتون بشینه و سرش رو بکنه تو کتاب یا گوشی شما تا ببینه چیکار می کنین؟ چطوری اون فردو متوجه کار زشتش کردین؟ تو این راستا جامی یک حکایت خیلی خوبی داره که می تونین ازش یاد بگیرین و غیرمستقیم افرادو متوجه کار زشتشون کنین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 98 تا 102 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 18
    • قسمت نوزدهم: شعر لطف حق پروین اعتصامی

     حتما درباره ی پروین اعتصامی یکی از شعرای زن ایران شنیدین و این قسمت می خوایم درباره ی شعر لطف حق او که تو قالب مثنوی سروده صحبت کنیم و نکاتش رو یاد بگیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 104 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 19
    • قسمت بیستم: میانوند (ا)

     تو کلمه های رنگارنگ و سراسر و دمادم وجود یه حرف آ بین دو تا کلمه ی یکسان باعث ایجاد کلمه های جدید شده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 105 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 20
    • قسمت بیست و یکم: شعر امید

     حتما شده درباره ی کاری بهتون بگن امید داشته باش یا مثلا توکل کن به خدا و دعا کن. به مفهوم این جمله ها و کلمات فکر کردین؟ تو این قسمت یه شعر قشنگ به نام امید رو می خونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 105 تا 107 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 21
    • قسمت بیست و دوم: ادب از که آموختی؟

     تو این درس می خوایم درباره تفاوت نثر و شعر و نظم صحبت کنیم، تا حدی با سعدی آشنا بشیم و ببینیم سعدی در چه دوره ای زندگی می کرده. چند تا حکایت از گلستان سعدی بخونیم که تو کتابتون اومده و خیلی تو زندگی بهمون کمک می کنه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 108 تا 111 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 22
    • قسمت بیست و سوم: دانش زبانی

     تا حالا به این فکر کردین اسم هر بخش از جمله دقیقاً چیه و چه نقشی تو جمله داره، تو درس امروز به اجزاء جمله می پردازیم و درباره این حرف می زنیم که، فعل، فاعل و مفعول در جمله کدوم بخش هان و در کجای جمله قرار می گیرن و چه اهمیتی دارن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 110 و 111 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 23
    • قسمت بیست و چهارم: شیر و موش

     تو این قسمت با هم یه شعر زیبا از ایرج میرزا به نام شیر و موش می پردازیم و با هم معنیش می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 112 تا 114 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 24
    • قسمت بیست و پنجم: دانش زبانی

     تو این درس به ترکیب کلماتی که با اضافه شدن«زار» ساخته می شن می پردازیم و می بینیم که این کلمات چه ویژگی خاص و چه معنی خاصی دارن، اصولاً چه جور کلمه هایی با اضافه شدن «زار» ترکیب معنی داری به ما میدن، مثل نمک زار، گندم زار. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 114 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: پرسشگری

     تو این درس درباره سوال ها صحبت می کنیم، درباره ی پرسش ها، انسان های پرسشگر و دانشمند مثل ابوریحان بیرونی. بعدشم بخشی از زندگی ابوریحانو با هم می خونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 124 تا 126 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: خِرَد و دانش

     تو این قسمت شعر زیبایی از حکیم ابولقاسم فردوسی رو باهم می خونیم که درباره ی اهمیت علم و دانشه و باهم این شعر رو معنی می کنیم و کلمات سختشو یاد می گیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 128 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: مَثَل (درس آخر)

     این قسمت درباره ی یکی از حکایت های خیلی معروفه که مَثَلی هم در این مورد داریم، که میگه رُطَب خورده، منع رطب، کی کند. در آخر هم شعری از عطّار نیشابوری می خونیم و باهم کتاب درسیو تموم می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 139 تا 140 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 28

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید