بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت بیست و پنجم: چند ضلعی ها و ویژگی های آنها
     رایگان

     تا حالا به کاشی کاری ها دقت کردید؟ یه عالمه نقش و رنگ و خطوط و از همه جذاب تر، پر از چندضلعی های مختلفه.بنظرتون مجموع زوایای داخلی چندضلعی ها چند درجه س؟اصلا چجوری میشه محاسبه ش کرد؟ این بار قراره با دنیای چندضلعی ها و بخصوص چهارضلعی ها بیشتر آشنا بشیم.(صفحه های 79تا83 کتاب درسی ریاضی پایه پنجم)

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: معرفی اعداد اعشاری
     رایگان

     تا حدود 600 سال پیش چیزی به اسم عدد اعشاری وجود نداشت ، اما به مرور اعداد اعشاری با مرتبه دهگان، صدگان و هزارگان و... پدیدار شدن. تو این قسمت مرتبه ی صدگان و هزارگان اعشار و نمایش اعداد اعشاری روی محور بررسی شده.ردپای این مبحث رو میتونید تو صفحه های 88 تا 95 کتاب درسی ریاضی پایه پنجم پیدا کنید.

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: جمع اعداد اعشاری

     یک شیمیدان برای ساخت یک محلول، 879/5 میلی لیتر از محلول 1 رو با 736/12 میلی لیتر از محلول 2 با هم مخلوط میکند، چند میلی لیتر از محلول جدید ساخته شده است؟ برای حل این سوال باید جمع اعداد اعشاری رویاد بگیریم. میتونیم از سه روش استفاده کنیم: نمایش روی محور، گسترده نویسی و جدول ارزش مکانی. میدونید اینا چین؟ تو این قسمت متوجه میشید(صفحه های 93 تا 95 کتاب درسی ریاضی پایه پنجم)

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: تفریق اعداد اعشاری

     از روش هایی که تو مبحث جمع دو عدد اعشاری یاد گرفتیم، برای تفریق هم استفاده میکنیم. یعنی برای حل سوال های تفریق اعداد اعشاری از همون روش ها استفاده میکنیم: نمایش روی محور، گسترده نویسی و جدول ارزش مکانی. بریم چند تا سوال جدید حل کنیم.(صفحه 96و97 کتاب درسی ریاضی پایه پنجم)

     دانلود فصل 2 قسمت 28
    • قسمت بیست و نهم: ضرب اعداد اعشاری (1/4)

     ما یک قالیچه تو خونمون داریم و چندوقتی هست که دلم میخواد مساحت این قالیچه مستطیلی رو حساب کنم. طول و عرض قالیچه رو با متر اندازه گرفتم، عرضش 5/1 و طول 25/ 2متر بود. می دونیم که مساحت مستطیل از حاصل ضرب طول مستطیل در عرض مستطیل به دست میاد. اما مشکل اینجاست که این اعداد اعشاری هستن و محاسبه ضرب اعشاری یکم سخت تر از اعداد طبیعیه! برای همین هم ضرب اعشاری را از دو روش محور و شکل بررسی می کنیم و در ادامه روشی جبری را برای ضرب دو عدد اعشاری آموزش می دهیم.***در این قسمت به بررسی صفحه های 98 و 99 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 29
    • قسمت سی ام: ضرب اعداد اعشاری (2/4)

     تو قسمت قبل یاد گرفتیم که وقتی دو عدد در هم ضرب میشن به اون دو عدد می گیم عامل های ضرب و به جواب می گیم حاصل ضرب. و در ادامه یاد گرفتیم با روش های مختلف ضرب اعداد اعشاری رو انجام بدیم. حالا می خوایم ضرب اعداد ی مثل 10 ، 100 و 1000 در اعداد اعشاری رو یاد بگیریم و به الگویی برای انجام این گونه ضرب های اعشاری برسیم.***در این قسمت به بررسی صفحه 100 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 30
    • قسمت سی و یکم: ضرب اعداد اعشاری (3/4)

     حتما اسم بورس رو شنیدین و می دونین که آدما وقتی تو بورس سرمایه گذاری می کنن ممکنه یه وقتایی سود کنن یه وقتایی ضرر، ولی خب از کجا باید بدونن با توجه به ضریب هایی که دارن آیا سود کردن یا ضرر؟ یا مثلا وقتایی که می خوایم یه دیوار اتاقمون رو رنگ کنیم و اندازه می گیریم و می بینیم که هر ضلع دیوار اندازه ش یه عدد اعشاریه، چطوری باید بفهمیم اون یه دیوار کلش چه اندازه ای داره؟ تو این موقع ها از ضرب اعشاری استفاده می کنیم و متوجه می شیم چه عامل هایی در ضرب ما باعث شد عددمون کمتر یا بیشتر بشه که بفهمیم تو بورس چقد سود یا ضرر کردیم و برای رنگ دیوار اتاقمون هم از ضرب مساحتی تو مستطیل استفاده می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 101 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 31
    • قسمت سی و دوم: ضرب اعداد اعشاری (4/4)

     اگر بخوایم یه حوض تو حیاط خونمون درست کنیم به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ مساحتشو می خوایم یا محیطشو؟ برای به درست آوردن همه ی این اندازه ها باید از ترکیبی از محاسبه های اعشاری یعنی هم ضرب اعداد اعشاری، هم جمع و هم تفریق استفاده کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 88 تا 103 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 32
    • قسمت سی و سوم: اندازه گیری، واحدهای اندازه گیری

     می دونین قدیم ها چطوری وسایل یا زمین هاشون رو اندازه می‎گرفتن؟ خیلی کار سختی بود چون واحد مشخصی وجود نداشت و همه اندازه گیری هاشون با هم مساوی نمی شد، بعد از سال ها برای سنجش کمیت ها ابتدا سیستم متریک و سپس سیستم SI به عنوان جایگزینش پایه گذاری شد. امروزه برای اندازه گیری زمین یا وسایلمون بعد از این که مساحتشون رو حساب کردیم براساس این واحد اندازه گیری تعریفشون می کنیم و گاهی اوقات امکان واحدهامون باهم برابر نباشن پس تبدیل واحد می کنیم و بعدش با هم راحت تر مقایسه می کنیم. موضوع این قسمت رو تو صفحه ی 106 کتاب درسی می تونیم پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 33
    • قسمت سی و چهارم: اندازه گیری، مساحت لوزی

     احتمالا تا حالا بادبادک درست کردین، حالا اگه بخوایم چندتا بادبادک با یک اندازه داشته باشیم باید چیکار کنیم؟ خب اول باید بگیم که بادبادک به شکل لوزی هستش و برای این که چندتا بادبادکمون به یک اندازه باشن نیاز داریم مساحت لوزی رو حساب کنیم. برای اندازه‎ گیری مساحت لوزی چندتا راه وجود داره؟ دوتاشو می تونین بگین؟ موضوع این قسمت رو تو صفحه های 106 و 107 کتاب درسی می تونیم پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 34
    • قسمت سی و پنجم: اندازه گیری، مساحت لوزی (حل مثال)

     اگه یک شکلات مربعی شکل 9 قسمتی داشته باشیم و ندونیم چطوری باید بین دو نفر به طور مساوی تقسیم کنیم از چه راه هایی می تونیم استفاده کنیم؟ می تونیم از محاسبه ی مساحت مثلث و مربع براش استفاده کنیم؟ و اگه یه مربع داشته باشیم که اندازه ی ضلع هاشو ندونیم و فقط قطرشو داشته باشیم بهترین راه برای محاسبه ی مساحت مربع چیه؟ می دونیم مربع یه نوع لوزی پس می تونیم با استفاده از مساحت لوزی، مساحت مربع رو با استفاده از قطرهاش استفاده کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 106و107 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 35
    • قسمت سی و ششم: اندازه گیری، مساحت ذوزنقه (1/2)

     یک تیکه زمین بین مرز کشور مصر و سودان هست که هیچکس نمی خواد داشته باشدش! می دونین که مصر و سودان جفتشون تو شمال آفریقا هستن و اسم این منطقه که هیچکس نمی خوادش بیر تاویل هستش، خب چه ربطی به ریاضی داره؟؟ ربطش اینه که اگه ما بخوایم مساحتشو حساب کنیم نیاز داریم که اول بدونیم مساحت متوازی الاضلاع چطوری حساب می شه ولی خب این زمین متوازی الاضلاع نیست ذوزنقه ای هستش و برای حساب کردن مساحتش از طریق مساحت متوازی الاضلاع یاد می گیریم چطوری مساحت ذوزنقه رو حساب کنیم و بعد مساحت این زمین هم محاسبه می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 108 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 36
    • قسمت سی و هفتم: اندازه گیری، مساحت ذوزنقه (2/2)

     خب تا الان یاد گرفتیم که چطوری مساحت شکل های مختلف از جمله: مستطیل، مثلث، ذوزنقه رو حساب کنیم و چطوری واحدهای اندازه گیری رو تبدیل کنیم. حالا می خوایم بریم مسئله های کاربردی از همه ی این مبحث ها رو باهاشون آشنا بشیم و بتونیم حلشون کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 108 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 37
    • قسمت سی و هشتم: اندازه گیری، مساحت (مرور مساحت ها)

     اگر یک شکل از ترکیب شکل های هندسی مختلف ساخته شده باشه، با جا به جایی شکل های هندسی، محیط و مساحت شکل اولیه تغییر می کنه ؟ خب حالا اگه اندازه اضلاع یک شکل هندسی مثل مربع، مثلث، مستطیل و یا ذوزنقه رو دوبرابر کنیم مساحتش تغییر می کنه؟ محیطش چی ؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 106 تا 109 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 38
    • قسمت سی و نهم: دایره و محیط دایره (1/2)

     تو این قسمت دایره رو تعریف می کنیم و ویژگی هاشو بررسی می کنیم. تو ادامه هم به معرفی عدد پی و خیلی مختصر به تاریخچه ی کشف ویژگی های دایره، بحث ثابت بودن نسبت محیط هر دایره به شعاعش و رابطه ی محیط دایره می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 110 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 39
    • قسمت چهلم: دایره و محیط دایره (2/2)

     تو این قسمت به مرور مبحث جلسه گذشته و تو ادامه در مورد نحوه ی به دست آوردن نصف محیط یه دایره و کابردی از محیط دایره تو زندگی روزمره می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 111 و 112 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 40
    • قسمت چهل و یکم: دایره و محیط دایره

     قبلا یاد گرفتیم که چطوری محیط یه دایره رو حساب کنیم. خب محیط نیم دایره، ربع دایره و یا خمس یه دایره چطوریه؟ به نظرتون یک پنجم محیط یه دایره به شعاع 20 سانتی متر با محیط یه دایره به شعاع چند سانتی متر برابره؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 110 تا 112 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 41
    • قسمت چهل و دوم: حجم (1/3)

     همه اجسامی که دور ما هستن یه فضایی رو اشغال کردن. حجم، همون مقدار فضاییه که یه ماده اشغال می کنه. برای اندازه گیری حجم باید چیکار کنیم؟ واحد اندازه گیری حجم چیه؟ حجم یه مکعب مستطیل رو چطوری محاسبه کنیم؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 115 و 116 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 42
    • قسمت چهل و سوم: حجم (2/3)

     برای ساختن یه جعبه مکعبی شکل باید چه طرحی رو روی کاغذ بکشیم؟ به چند تا روش مختلف می شه گسترده ی یه مکعب رو رسم کرد؟ مساحت دور تا دور یه مکعب چطوری محاسبه می شه؟ تو این قسمت به جواب این سوالا می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 115 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 43
    • قسمت چهل و چهارم: حجم (3/3)

     حجم چه کاربردهایی داره و کجا حجم وسایل برامون مهمه ؟ تو این قسمت به چند تا مثال مختلف از کاربرد حجم می پردازیم و حلشون می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 116 و 117 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 44
    • قسمت چهل و پنجم: اندازه گیری، گنجایش (1/2)

     تو این قسمت درباره حجم مایعات، واحد اندازه گیری حجم تو مایعات و همچنین در مورد نحوه تبدیل واحد ها به همدیگه صحبت می کنیم و چند تا مثال برای کاربرد این مبحث با هم حل می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 118 و 119 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 45
    • قسمت چهل و ششم: اندازه گیری، گنجایش (2/2)

     این قسمت درباره نحوه به دست آوردن حجم یه جسم جامد غیر هندسی با استفاده از آب صحبت می کنیم و چند تا مثال مختلف از مبحث حجم در مایعات رو بررسی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 120 و 121 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 46
    • قسمت چهل و هفتم: آمار و احتمال، داده های آماری و نمودار ها

     تو این قسمت به اهمیت علم آمار، داده های آماری و جدول داده ها می پردازیم و با حل مثال نمودارهای ستونی، دایره ای و خط شکسته رو بررسی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 126 تا 129 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 47
    • قسمت چهل و هشتم: آمار و احتمال، میانگین

     تو این قسمت درباره میانگین اعداد و نحوه به دست آوردنشون صحبت می کنیم و با حل مثال اهمیت میانگین و کاربردش رو بررسی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 130 تا 133 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 48
    • قسمت چهل و نهم: احتمال، معرفی احتمال

     تو این قسمت موضوعمون احتماله. به نظر شما تو دنیای واقعی احتمالات چطوری بررسی می شن؟ به دست آوردن احتمال چه کاربردی برامون داره؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 134 و 135 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 49
    • قسمت پنجاهم: احتمال، بازی های احتمالاتی (درس آخر)

     بازی های شانسی حتما انجام دادین مثل منچ احتمال این که تاس هایی که برا شما بیاد و برنده ی بازی باشین چقدره؟ یا وقتی می خوایم سکه بندازیم احتمال این که شیر بیاد یا خط چی؟ تو این قسمت به یه بازی احتمالاتی می پردازیم و ببینیم که چقدر احتمال داره برنده بازی باشین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 136 و 137 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 50

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید