بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت بیست و پنجم: مفهوم شمارنده و اعداد اول
     رایگان

     امروز میخوایم یکمی با عدد و رقما کلنجار بریم و ذهنمون رو ورزش بدیم. فرق شمارنده و شمارش چیه؟ شاید به خودتون بگید مگه فرقی با هم دارن؟! شمارنده های یک عدد و اعداد اول مفاهیمی هستن که در محاسبات یه عالمه به ما کمک میکنن تا خیلی از محاسبات ما ساده تر و راحت تر بشن.***رد پای این مبحث رو میتونید تو صفحه 56و57 کتاب درسی ریاضی پایه هفتم دنبال کنید.***

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: تجزیه اعداد
     رایگان

     اگر یک زمین مستطیلی داشته باشیم که مساحت این زمین برابر با ۲۴ باشه به نظر شما اضلاع مستطیل چه عددی میتونن باشن؟! تو قسمت قبل با مفهوم شمارنده آشنا شدید، حالا میخوایم با استفاده از شمارنده تجزیه ی اعداد مختلف رو یاد بگیریم و ببینیم این تجزیه چه کاربردی برامون داره؟ ***رد پای این مبحث رو میتونید تو صفحه 57 تا 61 کتاب درسی ریاضی پایه هفتم دنبال کنید.***

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: شمارنده ها و اعداد اول

     تو قسمت ها ی قبل با مفهوم شمارنده آشنا شدیم. حالا اگه بخوایم اعداد اول رو تشخیص بدیم باید از کجا بفهمیم؟ اگه شمارنده یک عدد فقط خودش و عدد یک باشه، بهش میگیم "عدد اول". بنظرتون فرمول یا رابطه ای هست که اعداد اول رو تولید کنه؟! بریم با فرمول ها بازی کنیم. ردپای این مبحث رو میتونید تو صفحه های 56 تا 61 کتاب درسی ریاضی پایه هفتم دنبال کنید.

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: ب.م.م

     شمارنده ها رو خوب یاد گرفتیم و فهمیدیم اعداد میتونن شمارنده های مشترکی داشته باشن. حالا میخوایم چجوری بدست آوردن بزرگ ترین شمارنده مشترک بین چند عدد رو یاد بگیریم. اول همه ی شمارنده هارو مینویسیم بعد همه ی شمارنده ها ی مشترک رو جدا میکنیم و درنهایت بزرگ ترینش رو انتخاب میکنیم. چه قدر سخته! باید یه بلایی سرش بیاریم . به نظرتون چی کار کنیم؟ تجزیه اینجا به کارمون میاد.(صفحه های 62 تا 64 کتاب درسی ریاضی پایه هفتم)

     دانلود فصل 2 قسمت 28
    • قسمت بیست و نهم: دو عدد نسبت به هم اول

     درقسمت قبل درمورد بزرگترین شمارنده مشترک دوتا عدد یا همون بزرگترین مقسوم علیه مشترک صحبت کردیم؛ یادگرفتیم که چه طوری ب.م.م دو عدد رو با استفاده از تجزیه به عوامل اول بدست بیاریم . حالا وقتشه یه کم بیشتر با ب.م.م و کاربرد هاش و انواع حالت هاش آشنا بشیم و از این انواع ب.م.م به یه مفهوم جدید و جالب اشاره کنیم ؛ اول بودن دوتا عدد نبست به هم . حواستون رو جمع کنید که این مفهوم به اول بودن یک عدد ربطی نداره و نباید باهاش اشتباه بگیرید.***در این قسمت به بررسی صفحه های 63 و 64 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 29
    • قسمت سی ام: کوچکترین مضرب مشترک/ک.م.م (1/2)

     در قسمت قبل با مفهومی به نام ب.م.م آشنا شدیم و خواص و ویژگی هاش رو یادگرفتیم و یه کوچولو هم در مورد کاربردهاش صحبت کردیم. این قسمت میریم سراغ مضرب اعداد و با مضارب صحیح اعداد صحیح و مضارب طبیعی اعداد آشنامیشیم و بعد اگه نریم سراغ مقایسه مضرب های دوتا عدد هم که نمیچسبه . به نظرتون مضرب های دوتا عدد اشتراکی دارن یا نه ؟ کوچیک ترین مضرب مشترک دوتا عدد یا با اختصار ک.م.م اونها چه جوری حساب میشه ؟ اینجا هم تجزیه به عوامل اول معجزه میکنه و به کمکمون میاد تا بتونیم به راحتی کوچک ترین مضرب مشترک دوتا عدد رو حساب کنیم.***در این قسمت به بررسی صفحه های 65 و 66 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 30
    • قسمت سی و یکم: کوچک ترین مضرب مشترک/ک.م.م (1/2)

     بعد از ب.م.م با یه مفهوم اختصاری دیگه به نام ک.م.م که مخفف کوچکترین مضرب مشترکه آشنا شدیم و دیدیم به کمک تجزیه اعداد به عوامل اول می تونیم کوچکترین مضرب مشترک دوتا عدد رو پیدا کنیم. خب حالا که ک.م.م رو می شناسید به نظرتون ارتباطش با ب.م.م چیه؟ اصلا ارتباطی دارن یا نه؟ مثلا اگه در هم ضربشون کنیم چی میشه؟ ک.م.م های خاص رو چطوری میشه راحت تر حساب کرد؟ مثلا ک.م.م دوتا عدد نسبت به هم اول، چی میشه؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ها ی 65 و 66 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 31
    • قسمت سی و دوم: کوچک ترین مضرب مشترک/ک.م.م (2/2)

     درمورد کوچکترین مضرب مشترک یا همون ک.م.م دوتا عدد و نحوه ی محاسبه اش و حتی درمورد ک.م.م های خاص، صحبت کردیم خب همه ی این ها چه فایده هایی دارن؟یکی از بارزترین و مهم ترین کاربردهای ک.م.م، حساب کردن مخرج مشترکه که بتونیم کسرهای گویا رو باهم جمع و تفریق و یا ساده شون کنیم و توی این قسمت چندتا مسئله کاربردی ک.م.م دیگه هم حل می کنیم تا کاربردهاش رو بهتر درک کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی66 و 67 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 32
    • قسمت سی و سوم: حجم های هندسی (1/2)

     درمورد حجم ها چی شنیدید تا حالا؟دسته بندیشون چطور؟ حجم ها به دو دسته ی هندسی و غیر هندسی تقسیم می شن . منشوری ،کروی و هرمی سه دسته ی اصلی حجم های هندسی هستن. می خوایم درمورد این حجم ها و اصطلاحات به کار برده شده در حجم ها مثل رأس و یال ها و وجه ها صحبت کنیم و با استوانه و اشکال کروی و اشکال هرمی و اشکال منشوری و سطح مقطع آشنا بشیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 70 و 71 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 33
    • قسمت سی و چهارم: حجم های هندسی (2/2)

     حتما تا حالا سایه بازی کردی، حالا بازم می خوایم بازی کنیم ولی این دفعه قراره سایه ی اشکال هندسی مثل: اشکال منشوری، اشکال هرمی، اشکال کروی، استوانه و مخروط رو ببنیم و بفهمیم اگه زاویه ی تابوندن نور بهشون تغییر کنه آیا شکل سایه هاشون عوض میشه؟ اصلا این اشکال تو صنعت چه استفاده هایی دارن؟ موضوع این قسمت رو می‎ تونیم تو صفحه ی 72 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 34
    • قسمت سی و پنجم: محاسبه ی حجم های منشوری

     بعضی وقت ها آدم ها از بس به یه چیزی فکر می کنن، چشم هاشون به صورت ناخودآگاه همه چی رو مثل اون می بینن. مثلا خود من همه چی رو مثل شکل های هندسی می بینم. وقتی از خواب پا می شم، یا وقتی که میام سرکار و ساختمون فیلمیو مدرسه رو می بینم یا موقع بازی فوتبال و کلا هرجایی که فکرش رو بکنین، من هرچی که می بینم شکل هندسیه. درقسمت های قبل با انواع و اقسام اشکال هندسی و یال و راس و حتی استفاده این اشکال در صنعت آشنا شدیم. امروز می خوام براتون تعریف کنم که چه چیزهایی رو توی زندگیمون شبیه اشکال هندسی می بینیم و محاسبه ی حجم شکل های هندسی مثل حجم مکعب، مکعب مستطیل، استوانه و کره رو یاد بگیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 73 تا 75 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 35
    • قسمت سی و ششم: مساحت جانبی و کل

     وقتی به اطرافمون نگاه می کنیم دائم اشکال هندسی رو می بینیم و برای این که بتونیم ازشون استفاده کنیم و یا کارهامون رو سرعت بدیم نیاز داریم مساحتشون رو بدونیم مثل وقتایی که می خوایم خونه رو رنگ کنیم یا بدونیم اگه یه لاستیک ماشین تو یک چاله آب بیفته بعد چند دور خشک می شه. این قسمت می خوایم مساحت های مختلف در هرم ها و منشور ها رو بررسی و باهم درمورد مساحت جانبی که از وجوه جانبی شکل به دست میاد رو محاسبه کنیم و مثال حل کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 76 تا 78 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 36
    • قسمت سی و هفتم: حجم و سطح

     کلی درمورد حجم و مساحت جانبی اشکال هندسی مثل اشکال کروی ، اشکال منشوری و اشکال هرمی صحبت کردیم ولی خوب کارآمدی اون کجاست؟ چه زمان هایی نیازه حجم اشکال هندسی رو حساب کنیم؟ یه سری از دلایل حساب حجم رو می دونید و دیدید ولی می خوایم چیز های جالب تری درمورد اشکال هندسی بگیم مثلا چه جوری می شه شکل گسترده ی یه شکل سه بعدی رو کشید و یا برعکس چه جوری می شه از روی شکل گسترده ی منشور ها ، خود شکل سه بعدی هندسیش رو بکشیم؟ پس این قسمت قراره با گسترده ی اشکال هندسی و محاسبه ی حجم اجسام عجیب و غریب مثل سنگ به کمک یک ظرف آب آشنا بشیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 79، 80 و 81 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 37
    • قسمت سی و هشتم: تعریف توان

     بعضی وقت ها چیز هایی رو که آدم توی مدرسه و کتاب یاد می گیره خیلی قابل فهم و درک براش نیست تا اینکه یه روز اتفاقی توی زندگی برامون پیش بیاد و کامل اون رو یاد بگیری. یکی از ویژگی های مهم ریاضی اینه که بهمون کمک کنه خیلی از محاسباتمون رو راحت تر بنویسیم و راحت تر حل کنیم . مثلا می دونید که ضرب همون جمع کردنه دراصل، ولی هم توی نوشتن کار ما رو ساده می کنه هم تو محاسبه. کاربرد توان هم همینه و توی تموم علم ها خیلی مهم و قابل استفاده ست. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 84 تا 86 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 38
    • قسمت سی و نهم: محاسبه ی عبارت توان دار (1/2)

     قسمت قبل با توان آشنا شدیم و دیدیم چقدر می تونه کار ما رو تو نوشتن راحت کنه و یه سری نکته هم درمورد توان رسوندن باهم دیدیم که شاید تو ظاهر خیلی اهمیت نداشته باشن ولی رعایت نکردنشون باعث اشتباهاتی می شه و جوابامون خیلی تغییر می کنه. اولویت اعمال ریاضی رو به خاطر دارید؟ الان که یه عمل جدید به نام توان اضافه شده به دونسته هامون تو اولویت بندی تکلیف چیه؟ این قست درباره همین اولویت بندی اعمال، صحبت می کنیم و می بینیم که استفاده از توان در محاسبه ی عبارت توان دار سخت و پیچیده چقدر کمکمون می کنه و یه عدد به توان صفر حاصلش چی می شه؟ خب اصلا یه عدد به توان صفر یعنی چی؟ و اگه خود صفر به توان یه عددی برسه چی می شه؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 87 تا 89 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 39
    • قسمت چهلم: محاسبه ی عبارت توان دار (2/2)

     باهم درمورد توان و عبارت های توان دار و محاسبه ی عبارت توان دار بیشتر سوال حل می کنیم تا ملکه ی ذهن بشن و با اصطلاحاتی مثل مربع کامل یا مجذور کامل یک عدد و مکعب یک عدد آشنا می شیم و می بینیم اعداد منفی و اعداد کسری وقتی به توان می رسن چه اتفاقی براشون می افته و کدوم عدد توان دار بزرگتره و کلا مقایسه ی این عددها چطوریه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 89 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 40
    • قسمت چهل و یکم: ساده کردن عبارت توان دار (1/2)

     متوجه شدیم توان چطوری می تونه تو نوشتن عبارت های جبری و ساده نویسی و محاسبه ی عبارت های جبری بهمون کمک کنه. حالا اگه دو عدد با توان های بزرگ ولی یکسان تو هم ضرب بشن چطوریه؟ باید یکی یکی ضرب کنیم و حساب کنیم؟ اگه پایه ها یکسان باشه و توان ها متفاوت چی؟ یه راه ساده تر از تک تک ضرب کردن تو ضرب دو عدد توان دار با توان های یکسان و یا پایه های یکسان وجود داره که تو این قسمت بهشون می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 90 و 91 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 41
    • قسمت چهل و دوم: ساده کردن عبارت توان دار (2/2)

     با توان و ضرب عدد های توان دار با پایه یکسان و ضرب عدد های توان دار با توان های یکسان آشنا شدیم و دیدیم توان تو اولویت اعمال ریاضی تو چه مرحله ایه. تو این قسمت عبارت های توان دار عبارت جبری رو باهم ساده می کنیم و به حل چندتا مسئله می پردازیم و این که چطوری می تونیم گسترده ی یه عدد رو به کمک توان بنویسیم یاد می گیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 92 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 42
    • قسمت چهل و سوم: جذر و ریشه (1/2)

     تا حالا اعداد رادیکالی رو حتما دیدید. قراره این قسمت با تعریف دقیق رادیکال و همچنین با مفهوم ریشه دوم یا اسم دیگه ی اون یعنی جذر آشنا بشیم و ببینیم فرق جذر و رادیکال چیه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 93 و 94 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 43
    • قسمت چهل و چهارم: جذر و ریشه (2/2)

     با مفهوم دقیق رادیکال و جذر آشنا شدیم و الان دیگه باید حواستون باشه که این دوتا رو با هم اشتباه نکنید و همیشه فرق رادیکال و جذر رو خوب به خاطر بسپارید که خیلی مهمه. حالا که با رادیکال کامل آشناییم به نظرتون چطوری می تونیم رادیکال یه عدد رو حساب کنیم؟ این قسمت درمورد محاسبه رادیکال و مقدار تقریبی رادیکال ها باهم صحبت می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 94 و 95 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 44
    • قسمت چهل و پنجم: بردار، پاره خطی جهت دار

     بردار ها پاره خط هایی جهت دارن که با ویژگی هایی مثل راستا و جهت و اندازه مشخص می شن. این قسمت با بردار ها و ویژگی هاشون و مفهوم قرینه آشنا می شیم و تلاش می کنیم ببینیم می شه بردار ها رو باهم جمع کنیم یا نه و مسیر جا به جایی رو چطور با بردار مشخص کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 98 تا 100 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 45
    • قسمت چهل و ششم: بردار های مساوی و قرینه

     قسمت قبل با بردارها و ویژگی هاشون آشنا شدیم. به نظرتون مساوی بودن برای بردارها تعریف می شه؟ اصلا می تونیم بگیم دو تا بردار با هم مساوین؟ بردارهای مساوی چه ویژگی هایی دارن؟ تو این قسمت به جواب تمام این سوالات و اینکه چطوری نیروهای وارد به جسممون رو به کمک بردارها نشون بدیم می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 101 تا 103 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 46
    • قسمت چهل و هفتم: دستگاه مختصات

     تو قسمت های قبل با موضوع بردار آشنا شدیم و فهمیدیم که بردار پاره خطیه که سه تا مولفه راستا و اندازه و جهت داره. بردار صفر و بردارهای قرینه رو شناختیم. علاوه بر این یادگرفتیم چطوری بردارهای مساوی رو تشخیص بدیم. تو این قسمت می خوایم بریم سراغ یه موضوع خیلی مهم، دستگاه مختصات. دستگاه مختصات یکی از مهمترین چیزهاییه که توی ریاضی وجود داره.کاربرد دستگاه مختصات تو زندگی روزمره زیاده مثلا تو مسیریاب ها، بازی های کامپیوتری، تو نرم افزارهایی که تو گوشیتون دارین،همه از دستگاه مختصات استفاده شده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 104 و 105 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 47
    • قسمت چهل و هشتم: بردار و دستگاه مختصات

     با مفهوم بردار و مختصات آشنا شدیم حالا می ریم سراغ ترکیب کردن بحث بردار و بحث دستگاه مخصات و ببینیم می شه برای بردارها مختصات تعریف کرد یا نه و اصلا مختصات برای بردارها چه شکلی می شه و چطوری می شه مختصات بردارهارو بدست آورد. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 106 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 48
    • قسمت چهل و نهم: بردار انتقال

     با دستگاه مختصات و نمایشش و محاسباتشون مثل جمع و تقریق، ضرب عدد در مختصات آشنا شدیم. فهمیدیم که بردارهارو می تونیم با کمک دستگاه مختصات نشون بدیم و مختصات ابتدای بردار به اضافه ی مختصات بردار مساوی می شه با مختصات انتهای بردار و حالا می خوایم درمورد این نکته بیشتر صحبت کنیم و ببینیم چه فایده ای داره و نقش بردار ها تو انتقال اجسام و اشکال بردار چیه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 105 تا 108 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 49
    • قسمت پنجاهم: مرور بردار و مختصات

     تو این فصل با بردارها و ویژگی هاشون و مختصات بردارها و بردار انتقال و کاربردشون آشنا شدیم. تو این قسمت به مرور این مبحث می پردازیم تا کامل تو ذهن تثبیت بشه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 98 تا 108 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 50
    • قسمت پنجاه و یکم: جمع آوری و نمایش داده ها

     تو این قسمت به آخرین مبحث یعنی فصل آمار و احتمال می پردازیم. تو همه ی علوم به آمار و احتمال نیاز داریم مثلا پزشکی، جامعه شناسی، مهندسی،علم اقتصاد و علوم دیگه. به خاطر اهمیت زیادش هم تو دانشگاه به عنوان یه رشته اختصاصی تدریس می شه. همه ی نمودارها و تحلیل هایی که تو جاهایی مثل بورس و جاهای مختلف می بینید به آمار ربط داره. تو علم آمار، اول از همه باید داده ها رو جمع آوری کرد و بعد داده هارو به کمک ابزارهایی مثل نمودارهای مختلفی مثل نمودار میله ای نمایش داد تا بتونیم از داده ها نتیجه گیری کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 112 تا 114 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 51
    • قسمت پنجاه و دوم: نمودارها و تفسیر نتیجه ها

     تو قسمت قبل با علم آمار و اصطلاحاتی مثل داده های آماری، جدول داده ها آشنا شدیم و متوجه شدیم برای نمایش داده ها و تحلیلشون به نمودار نیاز داریم. نمودارها انواع مختلفی دارن که تو قسمت قبل با یکی از اونا یعنی نمودار میله ای آشنا شدیم. هر نمودار کاربرد خاص و فواید متفاوتی داره. این قسمت قراره با نمودار خط شکسته و نمودار دایره ای آشنا بشیم و ببینیم چطوری می تونیم این نمودارها رو تجزیه و تحلیل کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 115 تا 117 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 52
    • قسمت پنجاه و سوم: احتمال یا اندازه گیری شانس

     در طول زندگی اتفاقاتی رخ می ده که بعضی از این اتفاقات حتمین و صد در صد رخ می دن، بعضی ها هم صد در صد رخ نمی دن یعنی ممکنه که رخ بدن یا ممکنه رخ ندن، مثلا اگر یه توپ رو به بالا پرتاب کنیم به پایین برگرده، خب این قطعا و به طور حتمی رخ می ده، یا اینکه من تو باغچه یه جو بکارم ولی انتظار داشته باشم گندم رشد کنه، خب این مشخصه قطعا رخ نمی ده و غیر ممکنه. بعضی از اتفاق ها هم هستن که ممکنه رخ بدن یا ممکنه رخ ندن. تو این قسمت قراره با هم بیشتر در مورد امکان رخ دادن اتفاقات بحث کنیم و با احتمال یا اندازه گیری شانس و احتمال رخ دادن یه اتفاق و همچنین حالت های ممکن برای یه اتفاق و حالت های مطلوب که مدنظره آشنا شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 118 تا 120 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 53
    • قسمت پنجاه و چهارم: احتمال و تجربه (درس آخر)

     قسمت قبل با احتمال آشنا شدیم و متوجه شدیم برای بیان احتمال رخ دادن یه اتفاق از یه عدد استفاده می کنیم و احتمال اتفاق های مختلف رو باهم مقایسه کردیم. تو قسمت پایانی می خوایم باهم بیشتر درمورد این که وقتی احتمال یه اتفاق رو حساب می کنیم، آیا تجربه ی ما تو واقعیت هم با احتمالمون یکیه یا نه و ارتباط بین احتمال و تجربه رو باهم متوجه بشیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 121 تا 123 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 54

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید