بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت سیزدهم: دانش زبانی
     رایگان

     این قسمت قراره درباره جمله و انواعش با هم حرف بزنیم و تا متوجه بشیم انواع جمله ها چه تفاوتی باهم دارن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 12 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 13
    • قسمت چهاردهم: رنج هایی کشیده ام که مپرس (1/2)
     رایگان

     خیلی وقتا معنای واژه ها رو نمیدونیم ، یه راه برای پیدا کرد ن معناشون جست و جوی آنلاین واژه از لغت نامه ی دهخداست.***در این قسمت به بررسی صفحه های 65 تا 68 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 14
    • قسمت پانزدهم: رنج هایی کشیده ام که مپرس (2/2)

     می خوایم کلمات دشوار لغت نامه ی دهخدا رو مرور کنیم و به بررسی ردیف و قافیه در اشعار فارسی می پردازیم.***در این قسمت به بررسی صفحه های 68 تا 70 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 15
    • قسمت شانزدهم: قالب شعری دوبیتی

     در این قسمت با نقش دانشمندانی چون خواجه نصیر طوسی و خواجه نظام الملک طوسی در حفظ فرهنگ ایرانی آشنا می شیم و یاد می گیریم که واژه های هم معنا چه هستند و چگونه باید انتخاب شوند. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 72 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 16
    • قسمت هفدهم: عطّار و جلال الدّین محمّد

     در این قسمت ماجرای سفر جلال الدّین محمّد (مولانا) به همراه خانوادش به شرق ایران و دیدارش با عطّار بازگو می شه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 74 تا 76 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 17
    • قسمت هجدهم: درخت علم

     شعر فارسی از یک سری الگو و سازه های منظم تشکیل شدن که یک سریاشو مثل قافیه و مصراع و بیت رو می شناسیم، قالب های شعر مختلف هستن مثل قالب مثنوی که در این درس بهش می‎ پردازیم و بیشتر توضیح می دیم و حکایتی از کتاب مثنوی معنوی اثر جلال الدین محمد مولوی بخونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 76 و 77 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 18
    • قسمت نوزدهم: شهدا خورشیدند، تشبیه

     این قسمت می خوایم یه شعر از سلمان هراتی شاعر معاصر به نام شهدا خورشیدند بخونیم و دربارش صحبت کنیم و در ادامه به آرایه ی تشبیه بپردازیم . موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 78 و 79 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 19
    • قسمت بیستم: بوعلی و بهمنیار، اجزای داستان

     تو این قسمت حکایتی زیبا درباره بوعلی سینا و شاگردش رو می خونیم و در کنارش به بررسی عناصر و قسمت های تشکیل دهنده ی داستان می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 80 و 81 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 20
    • قسمت بیست و یکم: دوستی، مشاوره

     تو هرکاری مثل امور مملکت داری باید حتما مشورت کنیم؟ تو این قسمت متن هایی از قابوس نامه و سیاست نامه رو که درباره آداب مملکت داریه می خونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 84 تا 86 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 21
    • قسمت بیست و دوم: شیر خدا

     تو این قسمت می خوایم شعر زیبای یکی از شاعران معاصر، درباره ی یکی از ائمه رو باهم بخونیم. شعر علی ای همای رحمت از استاد سید محمد حسین بهجت شهریار که درباره مولای متقیان امام علی( ع ) بوده. امیدوارم با خوندن این شعر زیبا آشنایی ما با حضرت علی( ع) بیشتر بشه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه 88 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 22
    • قسمت بیست و سوم: حکایت عمر گران مایه

     تو این درس باهم کمی درباره سعدی حرف می زنیم و بیشتر با این شاعر بزرگ فارسی گو آشنا می شیم. کمی درباره ی تفاوت نثر و شعر و نظم باهم حرف می زنیم و حکایت هایی از سعدی که در کتاب درسیتون اومده رو باهم می خونیم، کلمات سختشو یاد می گیریم و باهم معنیشون می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 92 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 23
    • قسمت بیست و چهارم: راز زندگی

     تو این قسمت شعر زیبای راز زندگی از قیصر امین پور رو با هم می خونیم و دربارش صحبت می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 93 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 24
    • قسمت بیست و پنجم: پیاده و سوار

     این قسمت قصّه زیبایی از کتاب درسی رو می خونیم که برگرفته از مرزبان نامه ست و بازنویسی استاد مهدی آذر یزدی. درباره ی مردِ بزّاز زیرکیه که دم به تله نمیده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 95 و 96 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: میوه ی هنر

     تو این قسمت شعری زیبا از پروین اعتصامی رو می خونیم که درباره ی انسان هاییه که زندگیشون هیچ دست آوردی نداره، افرادی که زود رشد می کنن و زود هم شکست می خورن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 98 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: دانش زبانی

     تو این قسمت درباره ی دوتا موضوع صحبت می کنیم، یکی شبه جمله ها، که در واقع کلماتین که معنیشون مثل جمله هاست و موضوع دوم که کوتاه کردن بعضی کلماته. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 99 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: آداب مطالعه

     این قسمت متنی از یکی از کتاب هاییه که در قدیم برای تربیت پادشاهان نوشته شده بوده و درباره ی اهمیّت مطالعه ست، تو این درس کمال الدّین حسین واعظ کاشفی یکی یکی اهمیت های مطالعه رو می شماره و به ما چیزهایی یاد می ده که واقعا لازمه گوشواره گوشمون کنیمشون. آخرسر هم شعری از حکیم ابولقاسم فردوسی می خونیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 101 تا 105 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 28
    • قسمت بیست و نهم: ستاره روشن (درس آخر)

     تو این قسمت قراره باهم درس آخر کتاب درسیو بخونیم، اول از همه متنی درباره بزرگمهر از کتاب تاریخ بیهقی به نویسندگی ابوالفضل بیهقی رو می خونیم و می بینیم که به شاگردان و برادران خودش چه وصیت هایی کرده، آخرم با خوندن شعری از نظامی این کتاب درسیو تموم می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 106 تا 114 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 29

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید