بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت بیست و پنجم: آینه ها
     رایگان

     وقتی تو آینه نگاه میکنیم، دقیقا داریم تصویر خودمون رو میبینیم یا برعکسش رو ؟! چپ و راست یا بالا و پایین تو آینه چطوریه ؟! تصویری که ما در آینه میبینیم از لحاظ رنگ و اندازه با خود جسم یکسان است ، اما برعکس هستن و به خاطر همین جاهای مختلفی مثل دندانپزشکی یا تو ماشین استفاده میشن.***این بحث در صفحه های 54 تا 56 از کتاب درسی آمده است.***

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: انواع آینه ها
     رایگان

     آینه ‏ها انواع مختلفی دارند، تخت، فرورفته و برآمده. تصویر یک جسم در هر کدام از این آینه‏ها متفاوت است یه سری ها تصویر کوچیکتر و یه سری بزرگتره. آینه منبع نور نیست اما می‏تواند نور منابع دیگر را به ما برگرداند.***این بحث در صفحه های 56 تا 58 از کتاب درسی آمده است.***

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: نیرو در بازی ها

     فکر کنید یه روز که هوا خیلی خوبه رفتید قسمت زمین بازی پارک. وقتی راه می‏رید، می‏دویید و حتی ‏سر می‏خورید در حال حرکت کردن هستید. خب اونجا چی می بینید؟ به اطرافتون خوب نگاه کنید و ببینید چه چیزهایی دارن حرکت می کنند و کدومشون ساکن هستند؟ بعد خوب فکر کنید و ببینید اگه بخواید اون ها رو به حرکت دربیارید، چه کار می تونید بکنید و از چی باید کمک بگیرید؟ دستتون؟ پاتون؟ فوت کردن یا اصلاً یه چیز دیگه؟ تو این قسمت بیشتر در مورد حرکت یاد می‏گیریم. (صفحه 63 و 64 کتاب درسی علوم پایه سوم)

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: حرکت

     تا حالا فکر کردید از صبح که از خواب بلند می شید تا شب چه چیزهایی رو حرکت می دهید؟ و برای حرکت دادنشون چی کار می کنید؟ مثلاً صبح که با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می شید، اول دکمه ساعت رو فشار میدید که خاموش بشه و دیگه زنگ نزنه، درسته؟ یعنی هلش میدید. بعدش هم با دستتون پتو رو از روی خودتون می کشید کنار و... ما در طول روز اجسام زیادی رو حرکت میدیم، برای این کار یا اون‏ها رو می‏کشیم یا هل میدیم. و به انتخاب خودمون میتونیم سریع یا کند انجامشون بدیم.***در این قسمت به بررسی صفحه های 65 و 66 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 28
    • قسمت بیست و نهم: اثر نیرو، کشیدن، هل دادن

     یادتونه که تو برنامه های قبلی گفتیم اگه یه چیزی از یه جا به یه جای دیگه بره و جابه جا بشه، میگیم حرکت کرده. حالا اگه ما بخوایم که جابه جاش کنیم می تونیم با هل دادن یا کشیدن این کارو انجام بدیم. یعنی برای حرکت دادنش یا باید بکشیمش یا این که هلش بدیم. البته شاید هم بتونیم هم با کشیدن هم با هل دادن حرکتش بدیم.مهم ترین نکته اینه که برای این که بتونیم یک چیزی رو حرکت بدیم باید بهش نیرو وارد کنیم. حالا یا به صورت هل دادن بهش نیرو وارد می کنیم، یا به شکل کشیدن.***در این قسمت به بررسی صفحه های 67 تا 69 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 29
    • قسمت سی ام: اثر نیرو، توقف و تغییر شکل و تغییر جهت حرکت

     تو بازی فوتبال دروازه بان دقیقا چی کار می کنه؟ توپ که داره حرکت می کنه و میاد به سمت دروازه بان، جناب دروازه بان خودش رو تو مسیر توپ قرار میده و با نیرویی که بهش وارد می کنه باعث میشه توپ بایسته و دیگه حرکتش رو ادامه نده. یعنی نیرو باعث توقف حرکت یه جسم متحرک شد! یا مثلا تو بازی پینگ پنگ شما با نیرو وارد کردن به توپ پینگ پونگ مسیر حرکتش رو تغییر میدین. البته ناگفته نمونه که ما می تونیم با نیرو وارد کردن، شکل بعضی چیزها رو هم تغییر بدیم، جالبه مگه نه؟ بیاید بریم با اثر نیرو بیشتر آشناشیم.***در این قسمت به بررسی صفحه های 70 و 71 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 30
    • قسمت سی و یکم: جهت نیرو

     وقتی می خوایم وسیله ای رو حرکت بدیم باید اون رو بکشیم یا هل بدیم یعنی بهش نیرو وارد کنیم، حالا به نظرتون اون وسیله تو جهت نیرو حرکت می کنه یا خلافش؟ جهت وارد کردن نیرو تعیین می کنه که وسیله ها به کدام سمت حرکت می کنن و جابه جا میشن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 72 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 31
    • قسمت سی و دوم: نیروهای غیرتماسی

     آیا همیشه وقتی یه جسمی، جسم دیگه رو می کشه یا وقتی اون رو هل می ده، دو جسم با هم تماس دارن؟ وقتی یه جسمی از ارتفاع بلندی میفته زمین نیروی تماسی بهش وارد کرده یا نیروی غیرتماسی؟دو تا آهنربا به هم نیرو وارد می کنن؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 73 و 74 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 32
    • قسمت سی و سوم: نیروی کشش زمین

     حتما شما هم بارها و بارها تجربه کردین که با رها کردن یک جسم، می بینین که به سمت زمین حرکت کرده و روی زمین قرار می گیره. تا حالا فکر کردین که علت این پدیده چی می تونه باشه؟نیروی کشش زمین به خاطر جاذبه زمین به وجود میاد. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 75 و 76 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 33
    • قسمت سی و چهارم: اندازه نیرو

     گفتیم که با نیرو می تونیم اجسام رو جا به جا کنیم ولی آیا همیشه شدنیه؟ مثلا اگه یه سری اجسام خیلی سنگین رو بخوایم جا به جا کنیم می تونیم با یه انگشت بهشون نیرو وارد کنیم و حرکت کنن؟ نه، پس می فهمیم اندازه ی نیرو برای هر جسمی متفاوته و برای راحت تر شدن جابه‎ جایی اجسام وسیله هایی هستن که می تونن به کمک بیان و بهشون اهرم می گیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 77 و 78 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 34
    • قسمت سی و پنجم: اهرم

     قبلا گفتیم که برای آسون تر کردن کارهامون از اهرم ها استفاده می کنیم و اگه بخوایم دقت کنیم تو دنیای اطرافمون پر از اهرمه که خودمون شاید ندونیم. با الاکلنگ به عنوان یه اهرم آشنا شدیم و فهمیدیم به خاطر تکیه گاهی که داره کارمونو آسون تر می کنه و حتی ما می تونیم دوست سنگین تر از خودمونو از زمین بلند کنیم، ولی به جز الاکلنگ چندتا اهرم دیگه داریم؟ انبردست و سیم چین و چکش رو می تونیم بگیم اهرم هستن؟یا مثلا پاروی قایق ها ؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 79و80 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 35
    • قسمت سی و ششم: بکارید و ببینید

     فهمیدیم رشد گیاه چه چرخه ای رو طی می کنه، حالا اگه بخوایم برای سبزه ی عیدمون یا اصلا خوراک لوبیامون یک لوبیا سبز کنیم و رشد بدیم تا بتونیم استفاده کنیم باید چیکار کنیم؟ اول دانه های لوبیا رو می ذاریم لای دستمال مرطوب تا جوانه بزنه و بعد یک خاک مناسب کشت( مثل خاک باغچه که آب به میزان کافی عبور می ده از خودش ) رو انتخاب و گیاهک رو توش می کاریم بعد آب کافی می دیم و میذاریمش تو نور مناسب تا رشد کنه و ... موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 81 و 82 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 36
    • قسمت سی و هفتم: طبقه بندی گیاهان (انواع ریشه)

     می دونیم که گیاهان بخش های مختلفی دارن به نا م های ریشه، ساقه، برگ و گاهی هم گل و میوه. ریشه ی گیاه وظیفه ی نگه داشتن گیاه تو خاک و جذب آب و املاح مورد نیاز گیاه از خاک رو به عهده داره. حالا چند نوع ریشه داریم؟ اصلا ریشه ها رو می شه خورد و مصرف خوراکی داشت؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 83 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 37
    • قسمت سی و هشتم: طبقه بندی گیاهان (انواع برگ)

     چطوری می تونیم گیاهانو طبقه بندی کنیم؟ می تونیم از روی شکل برگ ها مثلا نازک یا پهن بودنشون اونا رو طبقه بندی کنیم. خب حالا چند نوع برگ داریم؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 84 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 38
    • قسمت سی و نهم: انواع ساقه

     یکی از اجزای مهم گیاهان، ساقه ست. ساقه باعث می شه مواد مغذی از ریشه به بخش های دیگه گیاه مثل گل ها و برگ ها برسه. ساقه انواع مختلفی داره و می خوایم بررسی شون کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 85 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 39
    • قسمت چهلم: طبقه بندی گیاهان (انواع گل)

     بعضی گیاهان گلدارن و گل هاشون رو می تونیم از نظر تعداد گلبرگ به دو دسته تقسیم کنیم. بعضی از گل ها 3 یا 6 تا گلبرگ دارن و بعضی 4 یا 5تا که هرگروه خصوصیات خاصی داره. این قسمت به تقسیم بندی گیاهان گلدار بر اساس تعداد گلبرگ هاشون می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 85 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 40
    • قسمت چهل و یکم: طبقه بندی گیاهان (انواع دانه)

     با انواع دانه های گیاهی آشنا می شیم و بعضی از دانه ها تک قسمتی و بعضی دو قسمتین. ویژگی های گیاهان با دانه یه قسمتی و گیاهان با دانه ی دو قسمتی متفاوته و هرکدوم شکل ریشه، برگ و گلبرگ های خاصی رو دارن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 86 و 87 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 41
    • قسمت چهل و دوم: گیاهان مخروط دار

     در ادامه ی طبقه بندی گیاهان، اونا رو از روی تعداد گلبرگ های گل هاشون به دو دسته 4 یا 5 گلبرگی یا 3 گلبرگی تقسیم می کنیم. گیاهان تک لپه گل هایی با مضربی از 3 گلبرگ و گیاهان دو لپه گل هایی با 4 یا 5 گلبرگ دارن. بعضی از گیاهان هم هستن که گل و میوه ندارن و به جاش مخروط دارن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 87 و 88 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 42
    • قسمت چهل و سوم: طبقه بندی جانوران

     هر کدوم از جانوران نیازهای متفاوتی دارن برای همین توی جاهای مختلف زندگی می کنن، بعضیا توی آب، بعضیا توی خشکی و حتی یه سری از جانوران زیر خاک زندگی می کنن. یکی از راه هایی که می تونیم جانوران رو طبقه بندی کنیم، بر اساس محل زندگیشونه. توی این قسمت یاد می گیریم چرا محل زندگی جانوران با همدیگه فرق می کنه و چندتا مثال هم می بینیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 89 و 90 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 43
    • قسمت چهل و چهارم: هوا در زیر آب (غواصی)

     تو این قسمت لازمه لباس غواصی بپوشیم، کپسول هوامون رو برداریم و به اعماق دریا بریم تا یه کتاب گمشده رو پیدا کنیم. بله درست فهمیدین، گفتم کپسول هوا. حتما می دونین که توی آب هم هوا وجود داره. وگرنه ماهی ها و این همه جانور آبزی دیگه چه طوری زیر آب نفس می کشن؟ البته ما موجودات خشکی زی که شُش داریم، نمی تونیم هوایی که داخل آب هست رو تنفس کنیم چون شُش ها برای این کار ساخته نشدن. پس ما برای این که بتونیم مدت طولانی زیر آب بمونیم نیاز به کپسول هوا داریم درست مثل غواص ها. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 91 و 92 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 44
    • قسمت چهل و پنجم: ماهی ها

     گروهی از جانوران مهره دار، ماهی ها هستن که توی دسته جانوارن آبزی قرار می گیرن. ماهی ها برای زندگی زیر آب باید یه سری ویژگی ها داشته باشن، مثلا آبشش دارن و با اون تنفس می کنن و پولک هایی دارن که برای شنا کردن بهشون کمک می کنن. توی این قسمت با آبشش و این ویژگی های خاص ماهی ها آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 93 و 94 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 45
    • قسمت چهل و ششم: طبقه بندی جانوران آبزی (دوزیستان)

     تا حالا اسم جانور دوزیست به گوشتون خورده؟ اولین چیزی که از این اسم به ذهنتون می رسه چیه؟ مثلا شاید جانوری که می تونه تو دو تا محیط زندگی کنه. مثلا هم تو آب و هم تو خشکی. یا شاید هم دوزیست جانوری باشه که بخشی از زندگیش رو تو آبه و بخش دیگه رو تو خشکی. خب این تعریف درست تریه. این قسمت می خوایم با دوزیستان مثل قورباغه آشنا بشیم و ببینیم زندگیشون چه طوری می گذره. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 95 تا 98 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 46
    • قسمت چهل و هفتم: جانوران خشکی زی و حرکت جانوران

     آبزیان رو شناختیم و تو این قسمت به جانوران خشکی زی می پردازیم و با گروه های دیگه ی جانوران مهره دار یعنی خزندگان، پرندگان و پستانداران آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 99 و 100 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 47
    • قسمت چهل و هشتم: خزندگان

     خزندگان دسته ای از جانوران مهره دارن. اونا با شش تنفس و با تخم گذاری تولید مثل می کنن. تو این قسمت به ویژگی های خزندگان پرداخته و درباره شیوه ی حرکتشون، تغذیه، نگهداری از فرزندان و... صحبت می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 101 تا 103 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 48
    • قسمت چهل و نهم: پرندگان

     یکی دیگه از گروه های جانوران که در خشکی زندگی می کنن، پرندگانن. شما حتما با پرنده هایی مثل کبوتر، پنگوئن و شترمرغ آشنایید. پرندگان پر دارن و تخم گذارن. بچه هاشون هم از تخم به دنیا میان. اونا برای محافظت از تخم هاشون رو اونا می خوابن. بیشتر پرندگان توانایی پرواز کردن دارن. این قسمت وارد دنیای پرندگان می شیم و ویژگی هاشون رو می شناسیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 101 تا 103 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 49
    • قسمت پنجاهم: پستانداران

     آخرین گروه از جانوران خشکی پستاندارانن. پستانداران هم تو خشکی و هم تو آب و حتی تو هوا دیده می شن. گربه، سگ، خفاش و دلفین از گروه پستاندارانن. پوشش بدن پستانداران از مو یا پشمه. ما از پشم و پوست و حتی شیر پستانداران استفاده می کنیم. پستانداران بچه زان و به بچه هاشون شیر می دن. این قسمت با گروه پستانداران و ویژگی هاشون آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 101 تا 103 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 50
    • قسمت پنجاه و یکم: گوناگونی پستانداران

     نوع تغدیه تو پستانداران یکسان نیس، بعضی هاشون گیاه خوار، بعضی ها گوشت خوار و بعضی هم همه چیز خوارن. همچنین نوع حرکت تو پستانداران متفاوته. تو این قسمت با پستانداران بیشتری آشنا می شیم و به تغذیه و انواع حرکتشون تو خشکی و آب می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 106 کتاب پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 51
    • قسمت پنجاه و دوم: طبقه بندی جانوران (مهره داران)

     با گروه های مختلف جانوران یعنی ماهی ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران آشنا شدیم و تو این قسمت ویژگی مشترک همه ی این گروه ها یعنی داشتن ستون مهره رو بررسی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 107 و 108 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 52
    • قسمت پنجاه و سوم: نگهداری مواد غذایی

     تو این قسمت درباره نگهداری مواد غذایی و روش های مختلف نگهداری مثل خشک کردن، درست کردن مربا، ترشی انداختن و غیره صحبت می کنیم. مثلا خوراکی هایی مثل نان، سبزی و میوه ها رو می تونیم با روش خشک کردن نگهشون داریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 109 و 110 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 53
    • قسمت پنجاه و چهارم: استفاده از نمک و خنک کردن و جشنواره ایده پردازی نگهداری مواد غذایی (درس آخر)

     برای اینکه مواد غذایی رو مدت زمان زیادی سالم نگه داریم، می تونیم بهشون نمک بزنیم یا توی آب نمک بذاریمشون، مثل خیارشور یا زیتون. یه راه دیگه نگه داشتن خوراکی ها توی هوای سرده. تو این قسمت قراره در مورد این دو تا راه نگهداری مواد غذایی حرف بزنیم و ببینیم شکل یخچال ها از گذشته تا الان چقدر تغییر کرده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 111 و 112 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 54

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید