بستن
تاریخچه جستجو
    فیلم مزار شریف

   فیلم مزار شریف

   Mazar Sharif

   85 % (26)
   5 /10
   کارگردان: عبدالحسین برزیده
   یک ساعت و 23 دقیقه - محصول ایران - 1393
   دانلود

   بازیگران مزار شریف

   loader

   ... مشاهده ی بیشتر

   سایر عوامل فیلم مزار شریف

   loader

   ... مشاهده ی بیشتر

   نقل قول‌ها درباره‌ی فیلم مزار شریف

   عدم نمایش پانزده دقیقه نهایی فیلم که نخستین بار در سینما فلسطین اتفاق افتاد اعتراض شدید تماشاگران را به دنبال داشت. تهیه کننده گفت حاضر است همه حاضران را برای تماشای مجدد فیلم میهمان کند. اما از میان حاضران در سالن عده زیادی نبودند که مشتاق تماشای مجدد فیلم باشند، تماشاگران رفته رفته سالن را ترک کردند. "مزار شریف" در نگاه نخست از دو جهت اثری در خور توجه محسوب می شود. نخست به عنوان یکی از محصولات پرهزینه سالهای اخیر سینمای ایران که به لحاظ فنی ویژگی هایی دارد که برای نخستین بار در سینمای ایران استفاده شده قرار است راهی تازه در سینما باز کند و دیگری رفتن به سراغ ماجرایی دردناک در سه دهه گذشته که سیاست مردان به جای پرداختن به آن ترجیح داده اند درباره آن سکوت کنند. تمهیدات نوآورانه و تکنیکی فیلم قرار است این فیلم را که در جایی دیگر فیلمبرداری شده به مزار شریف منتقل کند. در واقع تماشاگر احساس کند که این گونه است. وارد شدن به این حوزه برای نخستین بار اگرچه فی نفسه ارزشمند است اما نتیجه چندان جالب از کار درنیامده است. کیفیت بصری فیلم احتمالا متاثر از همین مسئله افت کرده و حسی از تصنع را برای آن به ارمغان آورده که باعث شده فیلم تاثیرگذاری خود را تا حد محسوسی از دست بدهد.

   نیره رحمانی

   «مزارشریف» یك فیلم صاف و ساده است، با بازی های معمولی كه نقاط مبهمش تا پایان باقی می ماند، مثل اینكه تكلیف آن دیپلماتی كه كشته نشد، چه شد یا اینكه اصلا كل ماجرای بازجویی از قهرمان فیلم (با بازی حسین یاری) به چه دلیل بوده و چرا كارگردان یا فیلمنامه نویس ترجیح داده روایت داستان به صورت یك بازجویی باشد، شخصیت زن داستان (با بازی مهتاب كرامتی) چه كسی بود و با آدم های افغانستانی چه نسبتی داشت و چرا خواست كه به دیپلمات ایرانی كمک كند و...
   البته فیلم در به تصویر كشیدن خشونت های طالبان در مقایسه با آثاری كه پیش از این ساخته شده (برای مثال اسامه ساخته صدیق برمک) چندان موفق نیست و نكته تازه و ناگفته ای را مطرح نمی كند، همچنان كه در روایت شهادت دیپلمات های ایرانی نكته جدیدی بیان نمی شود و در مجموع می توان آن را تلاشی در راستای زنده كردن یاد و خاطره خبرنگار و دیپلمات های شهید ایرانی در ماجرای حمله طالبان به افغانستان دانست كه البته تا همین اندازه نیز قابل احترام و تقدیر است.

   محسن آزموده

   نظرات فیلم مزار شریف

  • ;