بستن
تاریخچه جستجو

   ریاضی - پایه ششم

    • قسمت اول: الگو های هندسی

     به خونه زنبور نگاه کردین؟ یا به طرح هایی که روی یه برگ وجود داره چطور؟ طبیعت پر از شکل هاییه که از یه الگوی مشخص درست شدن و آدما هم از این الگوها الهام می گیرن و تصاویر زیبا خلق می کنن. این تصاویر رو می تونیم تو کاشی کاری ها، پل سازی، برج ها و خیلی از ساخته های دست بشر ببینیم. تو این قسمت می خوایم چند مثال هندسی رو بررسی کنیم و الگوشون رو دربیاریم و به چند سوال جواب بدیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 2 تا 4 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 1
    • قسمت دوم: الگوهای عددی (1/3)

     گاهی وقتا دقت نکردن به یه چیز ساده، می تونه باعث بشه خراب کاری های بزرگ ایجاد بشه. این قسمت می خوایم درباره اعداد زوج و فرد با هم صحبت کنیم، مفاهیمی که به نظر ساده میان و خیلی پرکاربرد و مهمن. می خوایم الگوهاشون رو به صورت عددی و هندسی ببینیم و در نهایت هم درباره جمع این اعداد با هم صحبت کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 2 تا 4 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 2
    • قسمت سوم: الگوهای عددی (2/3)

     وقتی یه تعداد عدد پشت سرهم می بینین، دنبال کشف الگوش هستین؟ همیشه می تونیم الگوی اعدادی که پشت هم نوشته شدن رو راحت پیدا کنیم؟ تو این قسمت می خوایم درباره الگوهای عددی ای صحبت کنیم که اختلاف عددهای پشت سر همشون یه عدد ثابته، مثلا اختلافشون برابره با 3 یا 5. می خوایم ارتباط الگوی این اعداد رو با مضرب های یه عدد به دست بیاریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 5 و 6 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 3
    • قسمت چهارم: الگوهای عددی (3/3)

     در طول تاریخ ریاضی دان های بزرگی بودن که هرکدوم نقشی تو پیشرفت ریاضی داشتن، مثلا لئوناردو فیبوناچی و کارل فردریش گوس تو الگوهایی که تو این قسمت می خوایم بررسی کنیم نقش دارن. می خوایم دو الگوی عددی فیبوناچی و الگوی اعداد مثلثی رو باهاشون آشنا بشیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 5 و 6 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 4
    • قسمت پنجم: یادآوری عدد نویسی

     شده یه پول خیلی زیاد به حسابتون واریز بشه؟! اگه میلیاردی پول به حسابمون واریز بشه چطوری این عدد رو بخونیم؟ امروز می خوایم درباره عددنویسی حرف بزنیم و چندتا بازی با اعداد رو یاد بگیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 7 تا 10 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 5
    • قسمت ششم: بخش پذیری (1/2)

     اگه بخوایم ببینیم عددی به 2 یا به 5 بخش پذیره چی کار می کنیم؟ عدد رو به 2 یا 5 تقسیم می کنیم یا نه؟ یکان عدد رو باید ببینیم؟ این قسمت می خوایم بخش پذیری اعداد به 2 یا 5 رو بررسی کنیم و متوجه بشیم که چرا تو این بخش پذیری یکان عدد خیلی مهمه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 11 و 12 کتاب درسی پیدا کنیم. ***در این قسمت به بررسی صفحات 16 تا 19 کتاب درسی خواهیم پرداخت.***

     دانلود فصل 1 قسمت 6
    • قسمت هفتم: بخش پذیری (2/2)

     پیدا کردن یه رابطه برای بخش پذیری به 3 یا 9، به سادگی بخش پذیری به 2 یا 5 نیست اما می تونیم یه رابطه پیدا کنیم. دقت کردین باقی مونده ی هر بسته 10تایی، 100تایی، 1000تایی و همینطور 10000تایی به 3 یا 9 برابره با یکه؟ حتی باقی مونده عددهای بزرگتری مثل یک میلیارد هم به 3 و 9 یک می شه. چرا؟ این موضوع چه کمکی تو به دست آوردن رابطه ای برای بخش پذیری به 3 یا 9 می کنه؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 13 تا 15 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 7
    • قسمت هشتم: معرفی اعداد صحیح

     می دونین تو ایران فقط در طی یه روز اختلاف دمای دو شهر می تونه 50 درجه سانتیگراد باشه؟ مثلا تو در یه شبانه روز گذشته دمای سردترین شهر ایران منفی 30 درجه سانتیگراد و دمای گرم ترین شهر 20 درجه سانتیگراد بوده، اختلاف دمای خیلی زیادیه! خب حالا منفی 30 درجه یعنی چی؟ تو این قسمت می خوایم مجموعه جدیدی از اعداد رو معرفی کنیم به نام مجموعه اعداد صحیح که اعداد مثبت و منفی و صفر رو شامل می شن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 16 تا 19 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 8
    • قسمت نهم: جمع و تفریق کسرها

     می تونیم اعداد کسری رو به سه دسته تقسیم کنیم؛ کسرهای کوچکتر از واحد، برابر با واحد و بزرگتر از واحد. کسرهای بزرگتر از واحد رو مرور می کنیم و بعد جمع و تفریق کسرهارو شروع می کنیم. می دونیم که برای جمع و تفریق کسرها، باید کسرهارو هم مخرج کنیم اما به نظرتون همیشه حاصل ضرب مخرج ها، بهترین مخرج مشترک کسرهامونه؟ می تونیم مخرج مشترک کوچکتری انتخاب کنیم؟ تو این قسمت می خوایم درباره کوچکترین مخرج مشترک دو کسر صحبت کنیم و محاسبات رو ساده تر کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 24 تا 27 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 9
    • قسمت دهم: ضرب کسرها

     می دونستین یک ششم جمعیت کل کشور رو دانش آموزان تشکیل می دن و سه پنجم از اونا هم دوره ابتدایی درس می خونن؟ خب با این وجود چه کسری از جمعیت کشور شامل دانش آموزای ابتداییه؟ تو این قسمت می خوایم درباره ضرب کسرها صحبت کنیم و با حل چند تا مسئله این مبحث رو مرور کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 28 و 29 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 10
    • قسمت یازدهم: دو عدد معکوس و کسرهای مساوی

     می تونین دو تا عدد مثال بزنین که حاصل ضربشون بشه 1؟ مثلا 2 و 1/2، ضربشون می شه 1. دیگه چی؟ مثلا 6/7 ضربدر چه عددی می شه 1؟ تو این قسمت می خوایم درباره اعدادی صحبت کنیم که حاصل ضربشون می شه 1 و براشون یه تعریف جدید بیاریم و در آخر هم می ریم سراغ کسرهای مساوی و براشون رابطه ای رو تعریف می کنیم که تو به دست آوردنشون کمکمون می کنه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 29 تا 31 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 11
    • قسمت دوازدهم: تقسیم کسرها

     از سال پنجم با مبحث تقسیم کسر آشنا شدیم و تو این قسمت این مبحث رو بیشتر باز می کنیم و دو روش تقسیم کسر رو بررسی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 32 تا 35 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 12
    • قسمت سیزدهم: محاسبات با کسر (1/2)

     شده درگیر محاسبات جدی تری از کسرها مثل عبارت هایی که توش چندتا عملگر ترکیب شده باشه و عبارت رو پیچیده کرده باشه، بشین؟ تو این قسمت برای حل این مشکل یه مسئله کاربردی از کسرها و مثال هایی از محاسبات با کسر که هر 4 عمل اصلی توش به کار رفته رو حل می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 36 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 13
    • قسمت چهاردهم: محاسبات با کسر (2/2)

     احتمالا براتون پیش اومده که یه مسئله رو حل کنین ولی آخر ببینین جوابی که به دست اوردین به نظرتون غیرمنطقی و اشتباهه. به نظرتون اینجور مواقع اشتباه از محاسبات شما بوده چیز دیگه ای؟ این قسمت می خوایم مسائلی رو حل کنیم که کنار ضرب و تقسیم نیاز به محاسبات با کسرها داره. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 37 و 38 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 14
    • قسمت پانزدهم: نمایش اعداد اعشاری (1/2)

     سال پیش با اعداد اعشاری ای که تعداد رقم های اعشاریشون 1، 2 یا 3 تا بود آشنا شدیم حالا اگه تعداد ارقام اعشاری عددی، 4 تا باشه اون عدد چظوری خونده می شه؟ صفرهای سمت راست یه عدد اعشاری، چه نقشی تو عدد دارن؟ این قسمت درباره نمایش اعشاری اعداد صحبت می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 44 و 45 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 15
    • قسمت شانزدهم: نمایش اعداد اعشاری (2/2)

     چطوری باید برابر با یه عدد کسری، یه عدد اعشاری بنویسیم؟ اعداد اعشاری رو چطوری می شه باهم جمع یا از هم کم کرد؟ دو عدد اعشاری چطوری باهم مقایسه می شن؟ تو این قسمت به جواب این سوالا می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 44 و 45 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 16
    • قسمت هجدهم: تقسیم عدد اعشاری بر عدد طبیعی

     به نظرتون اگه تو یه تقسیم، مقسوم علیه یه عدد اعشاری باشه مراحل تقسیم چه تغییری می کنه؟ خارج قسمت و باقی مونده چطوری به دست می آن؟ تو این قسمت می خوایم درباره تقسیم یه عدد اعشاری به یه عدد طبیعی صحبت کنیم و مراحل تقسیم رو بررسی کنیم که چقدر تغییر می کنن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 52 تا 55 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 18
    • قسمت نوزدهم: مرکز تقارن

     به نظرتون اگر یک مربع رو 180 درجه بچرخونیم، باز هم به همون صورت قبل دیده میشه؟ یک مثلث متساوی الاضلاع چی؟ وقتی میگیم شکلی مرکز تقارن داره معنیش چیه؟ در این قسمت به مفهوم مرکز تقارن میپردازیم، با این قسمت همراه باشید و مثالهای متنوع و جذاب از مفهوم مرکز تقارن رو ببینید..

     دانلود فصل 1 قسمت 19
    • قسمت بیستم: تقارن مرکزی

     تا حالا اسم تقارن مرکزی رو شنیدین؟ به نظرتون چه تفاوتی بین این مفهوم با مفهوم مرکز تقارن وجود داره؟ در این قسمت به مفهوم تقارن مرکزی می پردازیم و مثالهای متنوع و جذاب مرتبط با تقارن مرکزی رو با هم بررسی می کنیم...

     دانلود فصل 1 قسمت 20
    • قسمت بیست و دوم: دوران

     تو این قسمت قراره یاد بگیریم دوران چیه و چه کاربردی تو دنیای ما داره. می دونستین حتی سیارات هم دور خورشید دوران دارن؟ اگه دوست دارین بیشتر راجع به دوران بدونین با ما همراه باشید.

     دانلود فصل 1 قسمت 22

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید

   • u
    ۷ دی ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    ۲ دی ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عااااااااااااااااالیییییییییی

   • a
    ۱۲ آذر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عااااااااالی

   • u
    ۵ آذر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی