بستن
تاریخچه جستجو

   ریاضی - پایه چهارم

    • قسمت اول: عدد نویسی (1/2)

     ممکنه براتون پیش اومده باشه که ته جیب شلوارتون، یا تو یکی از جیب های کیفتون پول پیدا کنین. خیلی حس خوشحال کننده ایه. حالا اگه چند تا اسکناس باشه می تونین راحت اونا رو با هم جمع بزنین؟ تو این قسمت می خوایم درباره اعداد صحبت کنیم. اسم سیستم ده دهی اعداد رو شنیدین؟ به سیستم عددنویسی که ما ازش استفاده می کنیم، سیستم ده دهی اعداد می گیم. برای این که بفهمیم این اسم از کجا اومده و دلیلش چیه تو این قسمت دربارش صحبت می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 4 تا 7 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 1
    • قسمت دوم: عدد نویسی (2/2)

     می دونی بیشترین اسم بین نوزادان متولد شده امسال چیه؟ محبوب ترین اسم دختر یا پسر چیه؟ برای پیدا کردن این جواب این سوال ها به اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور نیاز داریم. تو این قسمت برای خوندن راحت تر عددهامون از جدول ارزش مکانی استفاده می کنیم و در آخر هم برای تمرین بیشتر با اعداد و کارت های عدد بازی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 4 تا 7 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 2
    • قسمت سوم: الگوهای هندسی (1/2)

     تو این جلسه می خوایم به دیدن یکی از مکان های تاریخی بریم و با دقت به معماریشون با الگوهای هندسی به کار رفته تو اون جا آشنا بشیم. بعد از آشنا شدن با این الگوها به بررسی چند مثال می پردازیم تا الگویابی از روی شکل رو خوب یاد بگیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 8 تا 12 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 3
    • قسمت چهارم: الگوهای هندسی (2/2)

     شما هم علاقه به الگوسازی دارین؟ از بچگی زیاد الگوهای مختلفی ساختین مثلا با لِگوهاتون یا هر بازی دیگه ای الگوسازی کردین. تو این قسمت الگوهای هندسی بیشتر رو بررسی می کنیم و می بینیم که چطوری می تونین شکل چندم از الگو رو تجسم کنین و رابطه ی بین شماره شکل رو با شکل به دست بیاریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 8 تا 11 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 4
    • قسمت پنجم: الگوهای عددی

     تو این قسمت می خوایم درباره الگوهای عددی با هم صحبت کنیم، مثلا ببینیم وقتی یه عددی داریم و هر بار قراره یه مقدار ثابتی بهش اضافه بشه الگوی عددیمون چی می شه و مقدار اون عدد برای بار چندم( مثلا پنجم یا دهم یا ...) چه عددی می تونه باشه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 8 تا 11 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 5
    • قسمت ششم: معرفی میلیون

     تو این قسمت به معرفی یه طبقه بندی جدیدی از ارقام می پردازیم. قبلا با طبقه یکی ها و هزارها آشنا شدیم، طبقه ی بعد از هزار چیه؟ وقتی اعداد بزرگ می شن چطوری خونده می شن؟ اصلا سیستم خاصی برای عدد نویسی وجود داره؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 16 تا 19 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 6
    • قسمت هفتم: ماشین های ورودی و خروجی

     خیلی از ما آرزوی داشتن ابزارهایی رو داریم که برای ما فعالیت های ویژه ای انجام بدن. بشر به تکنولوژی ساخت بعضی از این ابزارها که احتمالا یه روزی آرزوی انسان های قبل از ما بوده، دسترسی پیدا کرده، مثل ماشین لباسشویی. ماشینی که لباس کثیف تحویل می گیره و لباس تمیز به ما تحویل می ده. تو ریاضی هم چنین ماشین هایی با نام ماشین های ورودی - خروجی تعریف شدن که تو این قسمت باهاش آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 12 تا 15 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 7
    • قسمت هشتم: شناخت کسرها

     مفهوم کسر رو از سال سوم می دونین. مثلا 1/5 یعنی یه قسمت از 5 قسمت برابر، ولی منظورمون از برابر چیه؟ یعنی قسمت ها باید کاملا با هم برابر باشن و اگه بذاریمشون روی هم باید کامل روی هم بیفتن؟ تو این قسمت می خوایم درباره برابری با هم صحبت کنیم، این که منظورمون تعداد برابره؟ مساحت برابر یا وزن برابر؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 26 و 27 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 8
    • قسمت نهم: عدد مخلوط

     ازسال قبل با کسرهای کوچک تر از واحد یعنی کسرهایی که صورتشون از مخرجشون کوچکتره آشنا شدیم و دیدیم که اگه صورت کسر با مخرج کسر برابر باشه، حاصل کسر برابر با یک می شه. تو این قسمت با کسرهای بزرگتر از واحد آشنا می شیم که تو سال چهارم این کسرهارو با عدد مخلوط نمایش می دیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 24، 27 و 28 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 9
    • قسمت دهم: تساوی کسرها

     ممکنه بتونیم مقدار رنگ شده از یه شکل رو با کسرهای متفاوتی نشون بدیم، خب رابطه ی این کسرها چی می شه؟ برابرن؟ اصلا چجوری باید دو کسر برابر رو تشخیص بدیم؟ تو این قسمت می خوایم درباره تساوی کسرها صحبت کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 34 تا 37 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 10
    • قسمت یازدهم: مقایسه کسرها

     فک کنین می خواین یک پنجم از یه کتابی رو بخونین، آیا یک پنجم همه کتاب ها با هم برابره؟ چه زمانی یک پنجم دو تا کتاب باهم برابر می شه؟ این قسمت عددهای کسری رو با هم مقایسه می کنیم و روش هایی که برای مقایسه کسرها وجود داره رو بررسی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 25 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 11
    • قسمت دوازدهم: جمع و تفریق کسرها (1/2)

     اگه بخوایم باغچه ای رو گل کاری کنیم و ببینیم سهم هر گل چه کسری از باغچه می شه باید چیکار کنیم؟ چطوری می شه کسرهایی با مخرج های برابر رو با هم جمع یا از هم تفریق کرد؟ اگر مخرج کسرها برابر نباشه چی؟ می دونین هم مخرج کردن یعنی چی؟ تو این قسمت همه این سوالات رو بررسی و جواب می دیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 30 تا 33 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 12
    • قسمت سیزدهم: جمع و تفریق کسرها (2/2)

     با جمع و تفریق کسرها آشنا شدیم و تو این قسمت جمع کسرها در حالت نابرابری مخرج ها، مقایسه کسرها رو مرور و با در دست داشتن تعداد اشیاء یه دسته، تعداد اشیای باقی دسته ها رو متناسب با کسر هر دسته محاسبه می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 30 تا 33 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 13
    • قسمت چهاردهم: ضرب عدد در کسر

     اگه یه عدد (عدد حسابی) رو تو یه کسر ضرب کنیم، چطوری باید حاصلش رو حساب کنیم؟ تو این قسمت به کمک خوردن کیک و پیتزا این سوالو جواب می دیم و یاد می گیریم که یه عدد رو چطوری تو یه کسر ضرب کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 38 تا 41 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 14
    • قسمت پانزدهم: مرور فصل دوم

     چند قسمتیه که به مبحث کسرها پرداختیم و مطالب جدید و محاسبه های کاربردی تو کار با کسرها رو یاد گرفتیم. تو این قسمت به مرور این موضوع و به حل مسائلی که تو اونا کسرهارو مقایسه و جمع و تفریق می کنیم یا بررسی کسرهای مساوی و ضرب عدد تو کسر، می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 42 تا 44 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 15
    • قسمت شانزدهم: ضرب دوعدد دورقمی

     سال های قبل با ضرب عددهای یه رقمی و همینطور ضرب عدد یه رقمی در چند رقمی آشنا شدین. فرض کنین یه جعبه شیرینی داریم که از 12 تا ردیف 18تایی تشکیل شده و می خوایم تعداد شیرینی ها رو به دست بیاریم. برای به دست آوردن تعداد این شیرینی ها لازمه که دو عدد دورقمی 18 و 12 رو تو هم ضرب کنیم. تو این قسمت ضرب دو عدد دو رقمی رو یاد می گیریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 48 تا 51 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 16
    • قسمت هفدهم: به دست آوردن حاصل ضرب

     چطوری می تونیم اعداد بزرگ رو درهم ضرب کنیم؟ می تونیم روشی برای ضرب کردن هردو عدد به دست بیاریم؟ می تونیم نوشتارمون رو خلاصه کنیم تا حاصل ضرب سریع تر به دست بیاد؟ تو این قسمت به جواب همه این سوال ها می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 52 تا 55 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 17
    • قسمت هجدهم: تقسیم و بخش پذیری (1/2)

     می دونین چقدر طول می کشه که یه مسیر 30 کیلومتری رو با سرعت 6 کیلومتر برساعت بریم؟ برای جواب این سوال از عملیات تقسیم استفاده می کنیم، حالا چرا می گیم 30 بر 6 بخش پذیره؟ بخش پذیری چه ارتباطی با تقسیم داره؟ تو این قسمت بهشون می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 60 تا 63 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 18
    • قسمت نوزدهم: تقسیم و بخش پذیری (2/2)

     تو این قسمت قراره با کمک مفهوم بخش پذیری و دو رابطه ی تقسیمی که تو جلسه ی گذشته یاد گرفتیم به حل چند مسئله بپردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های ۶۰ تا ۶۳ کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 19
    • قسمت بیستم: محاسبه های تقریبی

     همیشه لازمه با مقدار دقیق اعداد کار کنیم؟ یا ممکنه گاهی برامون یه مقدار تقریبی هم کافی باشه؟ چطور می شه یه عدد رو تقریب زد و از اون تو محاسبات استفاده کرد؟ تو این قسمت همه ی این سوالات رو جواب می دیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های ۵۶ تا ۵۹ کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 20
    • قسمت بیست و یکم: تقسیم بر اعداد دو رقمی (بخش اول)

     به نظرتون تقسیم بر اعداد دو رقمی به سادگی تقسیم بر اعداد یک رقمیه؟ توی تقسیم بر یک عدد دورقمی، خارج قسمت و باقی مونده چه جوری بدست میاد؟ این کلیپ و از دست ندید.***در این قسمت به بررسی صفحه ای 68 و 69 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 1 قسمت 21

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید

   • u
    ۳ آذر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    بهترین شیوه برای تدریس

   • u
    علی دورقی ۲۳ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی, بسیار مفیدوقشنگ بود

   • u
    ۱۳ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالیه