بستن
تاریخچه جستجو

    • قسمت بیست و پنجم: تفریق دو رقمی با انتقال
     رایگان

     تفریق دو تا عدد دورقمی موقعی سخت میشه که قسمت یکیِ عدد بزرگ تر، کوچیک تر از عدد کوچیکه س! نه اشتباه نکنید، اصلا سخت نیست. تو این قسمت تفریق با انتقال اعداد دورقمی رو یاد میگیریم. تفریق هایی که برای پیدا کردن جوابش لازمه دسته ده تایی عدد بزرگ تر رو باز کنیم. ***رد پای موضوع این قسمت رو می تونید تو صفحه های ۳1 تا ۳۳ کتاب ریاضی پایه دوم پیدا کنید.***

     دانلود فصل 2 قسمت 25
    • قسمت بیست و ششم: مسئله های جمع و تفریق دو رقمی
     رایگان

     یه وقتایی می تونیم مسئله رو هم با جمع حل کنیم هم با تفریق. این اصلا عجیب نیست! مثلا می تونیم بپرسیم ۷ به علاوه چه عددی میشه ۱۰؟ یه جور دیگه هم میتونیم به جواب برسیم مثلا ۱۰ منهای ۷ میشه چند؟ انتخاب یکی از این راه حل ها میتونه ما رو راحت تر به جواب برسونه. تو این قسمت جمع و تفریق های هم خانواده و انتخاب راه حل مناسب برای مسئله رو یاد میگیریم. رد پای این موضوع رو می توانید تو صفحه ۳۳ کتاب ریاضی دوم دبستان پیدا کنید.

     دانلود فصل 2 قسمت 26
    • قسمت بیست و هفتم: رسم قرینه

     سال قبل با شکل هایی که یک محور تقارن دارن، آشنا شدین. تو این قسمت رسم قرینه نسبت به یک محور و ساختن شکل های متقارن با یک محور تقارن رو یاد میگیریم، برای یادگیری بهتر یک بازی معرفی شده که انجامش می تونه مهارت بچه ها رو تو پیدا کردن قرینه یک نقطه نسبت به یک خط، تقویت کنه. رد پای این موضوع رو می تونید تو صفحه های ۴۶ تا ۴۸ کتاب ریاضی پایه دوم پیدا کنید.

     دانلود فصل 2 قسمت 27
    • قسمت بیست و هشتم: تقارن چهار قسمتی

     شکل ها سه دسته هستن. بدون خط تقارن، با یک خط تقارن و بیشتر از یک خط تقارن! تمرکز ما رو شکل هاییه که دو خط تقارن دارن و همین ویژگی باعث شده که چهار قسمت قرینه هم داشته باشن. رد پای این موضوع رو می تونید تو صفحه های ۴۹ تا ۵۲ کتاب ریاضی پایه دوم پیدا کنید.

     دانلود فصل 2 قسمت 28
    • قسمت بیست و نهم: عدد 100

     همگی می دونیم که 100 به عنوان اولین عدد سه رقمی و یکی از اجزای سازنده اعداد سه رقمیه. برای اینکه بیش تر با عدد ۱۰۰ آشنا بشیم، بیاید با هم عددایی رو پیدا کنیم که دوتا دوتا جمعشون بشه صد. تو این قسمت یه بازی جذاب منتظرتونه.

     دانلود فصل 2 قسمت 29
    • قسمت سی ام: عددهای سه رقمی در جدول ارزش مکانی، نمایش های مختلف عدد سه رقمی

     عددهای سه رقمی سه تا رقم دارن ... یکان، دهگان و صدگان. و به جدولی که رقم های عدد رو توش قرار می دهیم جدول ارزش مکانی گفته میشه چون معلوم می کنه که رقمی که در هر مکان جدول قرار گرفته چه ارزشی داره. ما تو این قسمت درباره عددهای سه رقمی و نمایش های مختلفش حرف زدیم، هر کدوم از این نمایش ها می تونه به بهتر فهمیدن عددهای سه رقمی کمک کنه. ***در این قسمت به بررسی صفحه های 59،60،64 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 2 قسمت 30
    • قسمت سی و یکم: ساخت عددهای دو رقمی و سه رقمی با استفاده از رقم ها

     این قسمت میخوایم با کارت های رقم بازی کنیم. قراره بریم عدد های دورقمی و سه رقمی باهاشون بسازیم و الگوهامونو با هم مقایسه کنیم و بفهمیم کدوم عدد بیش تره و کدوم کم تر و با تغییر دادن جای رقم ها چه اتفاقی می افته؟ موضوع این قسمت رو می تونیم در صفحه های 62 و 63 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 31
    • قسمت سی و دوم: نمایش های مختلف عدد سه رقمی

     این قست با نمایش عدد های مصری و کنونی عدد های سه رقمی، مفهوم دسته بندی ده تایی، دسته های صدتایی و ارزش مکانی رو بهتر متوجه می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 59 و 60 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 32
    • قسمت سی و سوم: جمع و تفریق های سه رقمی ساده

     عدد 500 ترکیب چه عددهایی هستش؟ خب اگه برای ساختن عدد 500 بتونیم از عدد 100 استفاده کنیم باید چندتا 100 رو جمع کنیم باهم که ساخته بشه؟ اگه 50 باشه چطور؟ می تونیم عدد 500 رو می تونیم از جمع و تفریق عددهای زیادی به دست بیاریم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 57 تا 60 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 33
    • قسمت سی و چهارم: الگوی عددی

     می خوایم با الگوی اعداد بازی ای رو درست کنیم که قانونش رو هم خودمون بذاریم، مثلا عدد های 100،200،300،400،500،600 رو داریم به نظرتون عدد بعد از 600 چی باید باشه؟ خب الگوی عددی ما الگوی افزایشی هست یا کاهشی؟ چندتا چندتا باید بشماریم که بفهمیم عدد بعدی چی هست؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 64و65 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 34
    • قسمت سی و پنجم: اندازه گیری طول با نوار اندازه گیری

     داستان کرم اندازه گیر رو شنیدی؟ اگه بخوایم طول چیزی رو اندازه بگیریم از چی استفاده می کنیم؟ برای این که بهتر مفهوم اندازه گیری رو درک کنیم از نوار اندازه گیری استفاده می کنیم و خب واحدی هم که ازش به دست میاریم واحد غیراستانداردی هستش و برای این که اندازه گیری استانداردی داشته باشیم از خط کش استفاده می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 74 تا 76 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 35
    • قسمت سی و ششم: اندازه گیری طول با دقت بیشتر

     اگه بخوایم یک دستبند رو اندازه بگیریم بعد ببینیم اندازه ش از 2 تا واحد یه کم بیشتره چیکار کنیم که دستبنده دقیق اندازه بشه یعنی کوچکتر یا بزرگتر نشه؟؟ می تونیم هر یک واحدمون رو به اندازه های مساوی کوچک تر کنیم و بفهمیم دقت اندازه گیریمون چقدره. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 77 تا 79 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 36
    • قسمت سی و هفتم: سانتی متر و میلی متر

     برای این که وسیله هارو اندازه بگیریم و بفهمیم طولشون چقدره از چه وسیله هایی و چه واحدهایی می تونیم استفاده کنیم؟ از سانتی متر و میلی متر به عنوان واحدی استاندارد برای اندازه گیری و از خط کش و متر هم به عنوان ابزاری برای اندازه گیریشون استفاده می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 82 تا 87 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 37
    • قسمت سی و هشتم: محور اعداد سه رقمی/ تقریب اعداد سه رقمی

     حتما تا حالا براتون پیش اومده که بخواین برید جایی و زنگ بزنن ازتون بپرسن چقد دیگه می رسید و شما معمولا میگین تقریبا پنج دقیقه دیگه میرسم یا مثلا رفتین مسافرت و یه مسیر طولانی ای دارین و وقتی از راننده می پرسین چقدر دیگه مونده برسیم معمولا میگن حدود مثلا 800 متر دیگه و این یعنی ممکنه راهی که مونده بیشتر از 800 یا کمتر از 800 بوده باشه ولی راننده عدد رو تقریبی گفته و رُندش کرده. حالا ما می خوایم ببینیم چطوری اعداد سه رقمی رو تقریبی بگیم و رُند کنیم برای همین از محور استفاده می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های از کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 38
    • قسمت سی و نهم: جمع دو رقمی

     یه روش مرسوم برای جمع کردن دو تا عدد دورقمی وجود داره که به جمع رقم ها تو هر ارزش مکانی می پردازه. روش هایی که معمولا بچه ها برای جمع به کار می برن، به جمع عددها می پردازه نه جمع رقم ها، برای همین هم لازمه این روش جمع به طور مستقیم و البته با اتصال به روش های ابداعی دانش آموزان به آن ها آموزش داده شود. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی100 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 39
    • قسمت چهلم: تفریق دو رقمی

     همونطور که روش مرسومی برای جمع اعداد دو رقمی داریم، برای تفریق اعداد دو رقمی هم داریم که برخلاف روش هایی که معمولا دانش آموزان برای تفریق اعداد به کار می برن بر اساس رقم هاست و برای همین هم قابل گسترش به تفریق های چند رقمیه. این روش نیاز به معرفی داره و انتظار نمی ره که دانش آموزان کشفش کنن. اونا باید بتونن این روش رو تو اتصال با روش های ابداعی خودشون درک کنن و به کار ببرن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 103 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 40
    • قسمت چهل و یکم: اعداد شگفت انگیز در زندگی جانوران

     برای این که بچه ها با بعضی اعداد مثل دورقمی و سه رقمی ها که تو کتاب های ریاضی باهاشون آشنا شدن، مصداق هاشون رو ببینن از یه کتاب با عنوان اعداد شگفت انگیز در زندگی جانوران کمک گرفتیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 59 تا 61 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 41
    • قسمت چهل و دوم: جمع سه رقمی

     روش مرسوم جمع دو تا عدد سه رقمی چیه؟ این قسمت پایان و جمع بندیه فرآیندیه که تو اون بچه ها با استفاده از درکشون از اعداد و عمل جمع، به روش های مختلف، حاصل جمع اعداد دو رقمی و سه رقمی رو حساب کنن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 100 تا 102 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 42
    • قسمت چهل و سوم: تفریق سه رقمی

     وقتی قرار باشه یه عدد سه رقمی رو منهای یه عدد دیگه کنین، حتما راه های مختلفی به ذهنتون می رسه. اما یه روشی هست که روش مرسوم انجام تفریقه و اگه روش ساده تری برای تفریق به ذهنتون نرسید، راحت می تونین ازش استفاده کنین. تو این قسمت این روشو معرفی کردیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 103 تا 105 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 43
    • قسمت چهل و چهارم: هندسه؛ آمادگی برای کسر

     سال بعد با کسرها آشنا می شین و در طول چند سال آینده کلی چیزهای تازه درباره کسرها یاد می گیرین. اما قبل اون خوبه که بتونین شکل ها رو به قسمت های مساوی تقسیم کنین. آخه کسرهایی که باهاشون کار می کنیم خیلی به این موضوع ربط دارن. برای همین تو این قسمت به قسمت های مساوی پرداخته شده. قبل این که این قسمت رو ببینین، یه کم فکر کنین ... یه مربع رو چطوری می تونیم به چهار قسمت مساوی تقسیم کنیم؟ چندتا راه حل براش داریم؟ موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 50، 54، 111 و 112 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 44
    • قسمت چهل و پنجم: چند قسمت از چند قسمت مساوی

     ما بلدیم که تعداد کلوچه ها رو بشماریم. مثلا یه کلوچه، دوتا، سه تا و ... اما اگه یه تکه از یه کلوچه داشته باشیم (یعنی کمتر از یه کلوچه)، چطوری می تونیم بگیم چقدر کلوچه داریم؟ تو این قسمت یه داستان می شنویم درباره چند تا موجود دوست داشتنی که به هر کدومشون کمتر از یه کلوچه می رسه و یاد می گیریم که اون مقدار رو چطوری بیان کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 112 تا 115 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 45
    • قسمت چهل و ششم: نمودار ستونی

     تو این قسمت می خوایم درباره استفاده از نمودار ستونی حرف بزنیم و بگیم که چرا تو نمودار ستونی باید یه واحدی برای نمایش داشته باشیم تا طول ستون، نشاندهنده ی تعداد باشه و راحت تر بتونیم نمودارو بفهمیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 131 تا 133 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 46
    • قسمت چهل و هفتم: نمودار تصویری

     تو این قسمت به نوع دیگه ای از نمودار های ستونی به نام نمودار تصویری می پردازیم. نمودار تصویری یعنی با یه تصویر یا نماد، نمودار رو کامل می کنیم. تو این نمودار از تقریب زدن استفاده می کنیم تا بتونیم راحت تر داده ها رو نمایش بدیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 138،137،136 و143 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 47
    • قسمت چهل و هشتم: آمار و سرشماری

     شنیدین مامورهای آمار میان دم خونه ها و می گن اومدیم برای سرشماری... شاید اصلا نشنیده باشید ولی هر ده سال یه بار این اتفاق می افته و همه یه بار شمرده می شن. البته آمار گیری فقط ده سال یه بار نیست خیلی وقت ها برای تصمیم گیری های مختلف از آمار استفاده می کنیم. تو این قسمت یه کمی درباره آمار و سرشماری صحبت می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 128 تا 130 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 48
    • قسمت چهل و نهم: بازی شانسی و رسم نمودار

     معروف ترین ابزارهای شانسی می تونیم به تاس، سکه و چرخنده اشاره کنیم که تو این قسمت از تاس تو مسابقه ی عنکبوت ها استفاده می کنیم و تعداد تاس هارو تو نمودار ستونی می کشیم تا بهتر بفهمیم چه اتفاقی افتاده و کی برنده شده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 118 تا 120 و 140 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 49
    • قسمت پنجاهم: مفهوم احتمال (درس آخر)

     تو این قسمت می خواهیم درباره احتمال کمتر، احتمال بیشتر و احتمال برابر صحبت کنیم و یاد بگیریم که چطوری با کمک احتمال، بفهمیم که یه پیشنهاد عادلانه ست یا نه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 118 تا 121 و 123 و 125 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 2 قسمت 50

   با ثبت نظر و امتیاز به کیفیت هر چه بیشتر در تلویکا کمک کنید