بستن
تاریخچه جستجو
    • قسمت اول: تعداد و شمارش تا 5

     شمارش و ارتباط آن با تعداد، موضوع مهمیه. ممکنه یه کودک بتونه عددها رو پشت سر هم بگه ولی موقع شمردن اشیاء یه شیء رو دوبار بشمره یا برعکس موقع تلفظ یه عدد، از روی دو تا شیء بگذره یا ندونه که تو شمارش مهم نیس که از کدوم طرف بشماریم یا فاصله اشیاء با هم کم باشه یا زیاد. حتی ممکنه ندونه که جواب سوال این چندتاست، شمردن نیس بلکه آخرین عددیه که تو شمارشش می گه. انجام فعالیت های مختلف با موضوع شمردن، این فرصت رو به ما می ده که این مشکلات رو متوجه شیم و بتونیم برطرفشون کنیم. تو این قسمت به شمارش، پیدا کردن تعداد تا 5 و نشون دادن عددهای 1 تا 5 با انگشت های یه دست می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 1 تا 25 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 1
    • قسمت دوم: ابزارهایی برای نمایش اعداد

     تو این قسمت به معرفی یه ابزار برای نمایش اعداد پرداختیم. این ابزار به کودک این امکان رو می ده که برای پیدا کردن عددی که تو اون نمایش داده شده به جای شمردن مهره ها به ترکیب سازنده ی اون عدد توجه کنن. نمایش عددهای 1 تا 5 رو تو قاب 5تایی معرفی می کنیم، عددهای تاسی رو هم می بینیم و تمرین می کنیم که سریع بدون شمردن بگیم هر تاس، چه عددی رو نشون می ده. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 17 تا 28 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 2
    • قسمت سوم: نماد اعداد 1 تا 5

     تو این قسمت با نماد ریاضی عددها آشنا می شیم یعنی یاد می گیریم چطوری یه عدد 1 تا 5 رو نمایش بدیم. نوشتن عددها شاید براتون سخت باشه که مشکلی نیس فعلا کافیه شکل عددها رو ببینین و یادتون باشه که هرکدوم داره چه عددی رو نشون می ده تا بعدا که تو درس فارسی، نوشتنتون بهتر شد، برگردین و نوشتن عددهارو تمرین کنین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 45 و 47 و 52 و 54 و 59 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 3
    • قسمت چهارم: سودوکو (1/3)

     به احتمال زیاد اسم جدول سودوکو رو شنیدین. تو این قسمت جدول سودوکوی 3 در 3 معرفی شده و برای حل این جدول باید قانونش رو یاد بگیرین و برای پیدا کردن عددی که باید تو هرخونه ی خالی بذارین، باید فکر کنین و استدلال کنین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 9 و 13 و 18 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 4
    • قسمت پنجم: چوب خط تا 10

     تو این قسمت می خوایم از شمردن 1 تا 10 رو تمرین کنیم و یاد بگیریم چطوری 1 تا 10 رو با استفاده از کشیدن چوب خط ثبت کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 24، 27، 30، 33 و 40 پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 5
    • قسمت ششم: قاب های ده تایی

     تا حالا فکر کردین می شه بدون شمارش، تعداد رو فهمید؟ مثلا اگه بخواید 3 تا مهره رو از تو یه کاسه ی پر از مهره بردارین لازمه بشمریدشون یعنی بگین 1، 2، 3 یا می تونین یهویی 3 تا مهره رو جدا کنین و بردارین؟ تو این قسمت می خوایم یه ابزاری رو معرفی کنیم که کمک می کنه بدون شمردن تعداد رو ببینیم، اسمش ابزار قاب ده تاییه. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 65 تا 70 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 6
    • قسمت هفتم: نماد اعداد 6 تا 10

     بچه ها شما بلدین بشمارین یعنی بلدین تعداد رو با یه عدد بگین و با نماد عددهای 1 تا 5 هم آشنا شدین یعنی می تونین 5 تا یا کمتر رو با یه نماد عددی هم نشون بدین. تو این قسمت می خوایم نماد اعداد 6 تا 10 رو بهتون معرفی کنیم تا بتونین از این نمادها برای نمایش تعداد 6 تا 10 هم استفاده کنین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 59، 67، 69، 74، 81 و 88 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 7
    • قسمت هشتم: صفر و نمایش تعداد روی نمودار

     این قسمت درباره نمودار ستونی و کشیدنشه. قراره یه سری دکمه هایی که داریمو بشماریم و براشون نمودار رسم کنیم تا تعداد هر رنگ دکمه رو پیدا کنیم. اما یکی از ستون های نمودار اصلا رنگ نمی شه و به این بهانه کمی فعالیت با کمک دکمه ها درباره اعداد، از جمله عدد صفر انجام می دیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 3، 24 و 62 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 8
    • قسمت نهم: سودوکو (2/3)

     سودوکو یه پازل سرگرم کننده و معروفه که خیلی از آدما تو جاهای مختلف دنیا از حل کردنش لذت می برن. تو این قسمت کنار یادآوری سودوکوی 3 در 3 با سودوکوی 4 در 4 هم آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه ی 18 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 9
    • قسمت دهم: مربع و مثلث و دایره و مستطیل

     می خوایم درباره شکل های هندسی ساده، یعنی مربع و مستطیل و دایره و مثلث که شما این شکل هارو می شناسین و می تونین دور و برتون پیداشون کنین صحبت کنیم و تو این قسمت با مربع و مستطیل و دایره و مثل های کاغذی، کاردستی های مختلف درست و در کنارشم یه داستان بامزه از کتاب قلقلی براتون تعریف می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 26 و 35 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 10
    • قسمت یازدهم: الگوها و قسمت تکرارشونده

     حتما ریسه ها و رشته هایی که باهاشون کلاس یا کوچه ها و خیابون رو تو جشن ها تزئین می کنیم رو دیدین، اگه بهشون دقت کنین قسمت تکرارشونده هرکدوم رو می تونین تشخیص بدین. تو این قسمت می خوایم درباره الگوها و قسمت های تکرارشونده تو اونا صحبت کنیم، مثل الگوهای صوتی یا همین رشته ها و ریسه های جشن و الگوهای اطرافمون. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 7، 10، 12، 23 و 34 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 11
    • قسمت دوازدهم: الگوها در صفحه شطرنجی

     قبلا درباره الگوها با هم صحبت کردیم، الگوها رو تو ریسه ها و رشته هایی که با شکل های مختلف رنگی رنگی تکرار می شن رو پیدا کردیم، تو این قسمت الگوهارو تو صفحه شطرنجی می بینیم و سعی می کنیم که ردیف به ردیف کاملشون کنیم یا کل شکل رو ببینیم و تو ادامه الگو، تکرارش کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 46، 48، 53 و 60 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 12
    • قسمت سیزدهم: کم تر و بیش تر

     این قسمت می خوایم یاد بگیریم که چطوری بفهمیم بین چندتا رنگ کدوم تعدادش کمتره و کدوم بیشتر و برای نشون دادن بزرگتر یا کوچکتر بودن بین چند تا عدد از چه نمادی استفاده می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 79 تا 82 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 13
    • قسمت چهاردهم: مساوی

     به نظر شما عدد 1 از 1 بزرگتره یا کوچکتر؟ یا برابرن؟ این قسمت می خوایم درباره تساوی و این که اعداد مساوی رو با چه نمادی نشون می دیم صحبت کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 73 تا 75 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 14
    • قسمت پانزدهم: عددهای بعدی و قبلی

     اگه بهتون یه عدد بگن بعد ازتون بخوان عددهای قبل و بعدش رو بگین، سریع می تونین بگین؟ مثلا به عدد 5 فکر کنین، یکی بعد از 5 می شه چند؟ دو تا بعدش چی؟ یا یکی قبل 5 چند می شه؟ دو تا قبلش چیه؟ برای این که بتونیم درباره عددهای قبل و بعد هر عددی با هم صحبت کنیم، سه تا بازی رو تو این قسمت بهتون معرفی کردیم که هم بازی کنین هم خیلی راحت بتونین سریع به عددی که سوال می خواد برسین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 16، 19 و 25 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 15
    • قسمت شانزدهم: نماد جمع

     اگه بخوایم بدونیم دو تا مقدار متفاوت با هم چقدر می شن، جمعشون می کنیم. برای نشون دادن جمع دو تا عبارت باید از نماد جمع استفاده کنیم. تو این قسمت با بازی پنجره جمع ونمادش رو معرفی می کنیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 86 تا 88 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 16
    • قسمت هفدهم: بازی های جمع

     برای تمرین بیشتر جمع و ساختن یه عدد با استفاده از جمع دو تا عدد می خوایم یه سری بازی رو یاد بدیم. برای این بازی ها به دومینو نیاز داریم، دومینوهایی که اگه ندارین می تونین با مقوا یا کاغذ درستشون کنین. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 86 تا 88 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 17
    • قسمت هجدهم: ترکیب های سازنده ی یک عدد

     با چه جمع هایی می شه یه عدد رو درست کرد؟ مثلا چه جمع هایی می شه نوشت که حاصلشون بشه 5 یا حاصل کدوم جمع ها می شه 10؟ تو این قسمت با طرح دو تا فعالیت به این موضوع می پردازیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های 87 تا 90 کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 18
    • قسمت نوزدهم: اندازه گیری و محور تا 10

     قدیما که وسیله های اندازه گیری نبودن آدما چطوری اندازه ی چیزایی که می خواستن رو حساب می کردن؟ تو این قسمت یه کم از تاریخ اندازه گیری طول رو دربارش صحبت و بعد اندازه گیری با یه واحد رو تمرین می کنیم. تازه اندازه های کامل رو برحسب یه واحد اندازه می گیریم و با میله های اعداد ۱ تا ۱۰ آشنا می شیم. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های ۶۶ و ۸۴ کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 19
    • قسمت بیستم: نماد تفریق

     فرض کنین قراره وسایل بازی قدیمیتون رو به کودکان کار اهدا کنید. شما قصد دارید از ۸ تا وسیله بازی تون ۳تاش رو اهدا کنین. الان چندتا وسیله برای بازی دارین؟ این بار قراره بریم سراغ تفریق اعداد یک رقمی. تو قسمت های قبلی بچه ها با نماد تفریق و مفهومش آشنا شدن و می تونن مسئله های تفریق رو به کمک شمارش و جمع کردن حل کنن. موضوع این قسمت رو می تونیم تو صفحه های ۹۳ و ۹۴ کتاب درسی پیدا کنیم.

     دانلود فصل 1 قسمت 20
    • قسمت بیست و یکم: نماد جمع

     تو قسمت های قبلی، اعداد بصورت ترکیبی از همدیگه معرفی شدن. الان وقتشه با نماد جمع (+) آشنا بشید، این کارو میخوایم با کارت های بازی پنجره انجام بدیم. باید این بازی رو خوب یاد بگیرید تا یاد گرفتن تفریق (-) هم براتون راحت بشه.***در این قسمت به بررسی صفحه های 86 تا 88 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 1 قسمت 21
    • قسمت بیست و دوم: جمع و ترکیب های جمعی یک عدد

     ما تو این قسمت میخوایم با ترکیب های دوتایی یک عدد دلخواه آشنا بشیم، چجوری؟ با یه بازی جذاب...***در این قسمت به بررسی صفحه های 30،37،61،65،66،87،90 از کتاب درسی می پردازیم.***

     دانلود فصل 1 قسمت 22